Pomoć migrantima različita u različitim zemljama EU

epa04907288 Migrants pass the border, between the Former Yugoslav Republic of Macedonia and Greece, near the town of Gevgelija, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 01 September 2015. The Gevgelija-Presevo journey is just a part of the journey that the refugees, the vast majority of them from Syria, are forced to make along the so-called Balkan corridor, which takes them from Turkey, across Greece, Macedonia and Serbia to Hungary, the gateway to the European Union. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Tražitelji azila čiji je broj u Europi skočio posljednjih nekoliko godina, a posebice u 2015. zbog rata u Siriji, imaju pravo na novčanu i druge oblike pomoći, a one su različite u zemljama prihvata migranata, piše u utorak AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se broj tražitelja azila u EU 2014. povećao za 44 posto na 625.000 ljudi, njihova brojka u 2015. će potući sve rekorde. Samo U Njemačkoj se do kraja ove godine očekuje oko 800.000 migranata, dok je prošle godine ušlo njih 200.000.

U Njemačkoj tražitelji azila imaju pravo na “osnovne potrebe”, što uključuje stanovanje, hranu, odjeću i njegu, a taj teret pada na “prve prihvatne centre”. Za osobne potrebe svaka odrasla osoba prima 143 eura, a Sirijci uživaju dodatnu zaštitu. Prema odluci kancelarke Angele Merkel, njih se neće vraćati u polazišne zemlje EU-a, poput Grčke ili Italije, iz kojih su stigli u Njemačku.

U Švedskoj izbjeglice koji nemaju nikakvih resursa mjesečno primaju između 60 i 225 eura po odrasloj osobi, ovisno o obiteljskoj situaciji i vrsti smještaja. Za maloljetnu se osobu dobiva između 36 i 159 eura mjesečno. Tražitelji azila se smještaju u posebne centre ili sami nađu smještaj te za to tobivaju mjesečno 37 eura, ako se radi o samcu, ili 89 eura za obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Velikoj Britaniji, koja je 2014. primila šest puta manje migranata od Njemačke, tj. 31.745 ljudi, tražitelj azila će dobiti smještaj, ali to u pravilu neće biti u Londonu ili na jugoistoku Engleske. Tjedno po osobi se dobiva pomoć od 36,95 funti (oko 50 eura), a pravo na dodatnu pomoć imaju trudnice (412 eura prije poroda) i žene s malom djecom. Imaju pravo na javno zdravstvo, a djeca se školuju u javnim školama od 5. do 17. godine.

U Francuskoj je u prvih sedam mjeseci 2015. registrirano 37.919 azilanata, a pomoć migrantima posljednjih godina sve je manja. U toj zemlji azilanti imaju pravo na dvije vrste pomoći glede smještaja: u prihvatnim centrima s novčanom pomoći od 90 do 718 eura, zavisno o obiteljskim uvjetima, i izvan prihvatnih centara s mjesečnom pomoći od 340,50 eura. Također imaju pravo na državnu medicinsku pomoć, a školovanje je obvezno od 6. do 16. godine.

U Austriji, jednoj od zemalja gdje se broj tražitelja azila povećao 2014. za 60 posto, na 28.035, azilanti imaju pravo na besplatnu medicinsku njegu i dvije vrste pomoći: u prihvatnom centru sa stanom i hranom te 40 eura mjesečno, ili na smještaj koji je manje ili više opremljen, ali s većom mjesečnom naknadom. Zahtjevi sirijskih azilanata se brže obrađuju od azilanata iz ostalih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.