Potpredsjednik talijanske vlade Di Maio: ‘Francuska politika u Africi uzrokuje siromaštvo i pokreće migracije’

Foto: fah

Potpredsjednik talijanske vlade i čelnik Pokreta pet zvijezda Luigi Di Maio u ponedjeljak je ponovio da francuska politika u Africi uzrokuje siromaštvo i pokreće migracije na tom kontinentu, nekoliko sati nakon što je Francuska pozvala na razgovor talijansku veleposlanicu u Parizu zbog tih tvrdnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Francuska je jedna od onih država koja tiskajući novac za 14 afričkih zemalja onemogućuje njihov gospodarski razvoj i pridonosi činjenici da migranti odlaze i potom umiru na moru ili stižu na naše obale”, kazao je Di Maio.

Govorio je o CFA frank, valuti koja se koristi u 14 zapadnih i središnjih afričkih država, koja je fiksnim tečajem vezana za euro, a jamac joj je francuska središnja banka.

Di Maio je kazao i kako se Europska unija treba “pozabaviti pitanjem dekolonizacije Afrike” i optužio Francusku kako i dalje tretira niz afričkih zemalja kao vazalske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je tijekom vikenda rekao kako je “prestao biti licemjer koji samo govori o posljedicama migracije” te “kako je vrijeme govoriti o njezinim uzrocima”.

“EU treba sankcionirati one države poput Francuske koje dovode do osiromašenja afričkih zemalja i uzrokuje da ti ljudi odlaze”.

“Da Francuska nema svoje afričke kolonije, jer se one trebaju zvati tim imenom, bila bi 15. po veličini gospodarstvo na svijetu. Umjesto toga je među prvima, baš zbog toga što radi u Africi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog tih je izjava u ponedjeljak francuska ministrica za europska pitanja na razgovor pozvala talijansku veleposlanicu Teresu Castaldo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.