EU sud odlučuje hoće li muslimanke nositi hidžab na radnom mjestu

Foto: fah

Europski sud pravde trebao bi u utorak odgovoriti na vrlo osjetljivo pitanje je li moguće zabraniti muslimankama pokrivanje glave u tvrtkama nakon dva različita slučaja u Francuskoj i Belgiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni odvjetnici za oba predmeta stigli su do dva zaključka koja se mogu učiniti kontradiktornima. Jedan jasno spominje protuzakonitu diskriminaciju dok drugi ostavlja vrata otvorenima opravdanju restrikcije povezane s “politikom neutralnosti” koju je uvela tvrtka.

Sud pravde EU-a, sa sjedištem u Luxembourgu, odlučio je raspravljati o oba predmeta istog dana.

Obratile su joj se odvojeno najviše francuske i belgijske pravosudne vlasti koje se pitaju o tumačenju zakona o diskriminaciji na poslu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje nošenje islamskih marama vrlo je osjetljivo, a oba glavna odvjetnika naglasila su to u svojim zaključcima.

U belgijskom slučaju mlada žena muslimanske vjeroispovijesti Samira Achbita nije nosila hidžab u trenutku kad se zaposlila kao recepcionerka 2003. u tvrtki G4S koja nudi usluge nadzora i sigurnosti.

Tri godine kasnije Samira Achbita obavještava svojeg poslodavca o odluci da nosi hidžab usprkos politici neutralnosti koju je prvo usmeno a potom pismeno obznanila tvrtka a koja zabranjuje nošenje političkih, filozofskih ili vjerskih oznaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi predmet, u Francuskoj, odnosi se na otpuštanje muslimanke Asme Bougnaoui zaposlene kao inženjerke grafičke tehnologije u francuskoj tvrtki Micropole koja je nosila hidžab u trenutku zaposlenja 2008. No, u jednom susretu s klijentom, ovaj se požalio i zahtijevao da sljedeći put “ne bude pokrivena”.

Micropole je prenio taj zahtjev zaposlenici koja ga je odbila. Otpuštena je u lipnju 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.