Čelnici 28 zemalja članica na svom maratonskom summitu raspravljaju u ponedjeljak o prijedlogu po kojem bi novi predsjednik Europske komisije bio Frans Timmermans, a Europska pučka stranka (EPP) dobila bi dvije pozicije – na čelu Europskog vijeća i Europskog parlamenta, doznaje se iz diplomatskih izvora.
Glasnogovornik Donalda Tuska javlja da su pregovori o čelnim ljudima europskih institucija odgođeni do sutra u 11 sati.
Tusk @eucopresident suspends the meeting and reconvenes #EUCO tomorrow at 11h.
— Preben Aamann (@PrebenEUspox) July 1, 2019
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Po diplomatskim izvorima, predsjednica Europskog vijeća bila bi Bugarka Kristalina Georgieva a predsjednik Europskog parlamenta Manfred Weber. Dužnost visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku bila bi povjerena belgijskom premijeru, liberalu Charlesu Michelu, dok bi danska liberalka Margrethe Vestager preuzela dužnost prve potpredsjednice Komisije.
Diplomati navode da je takav scenarij realan, ali da ništa još nije sigurno.
“Dogovor je na stolu i mogao bi proći. Ali, svaka dva sata na ovom summitu imamo nešto drugo”, rekao je jedan diplomat.
Takvom prijedlogu najviše se opiru čelnici koji dolaze iz Europske pučke stranke, ali ga podržava njemačka kancelarka Angela Merkel, čija je stranka također u EPP-u, kao i francuski predsjednik Emmanuel Macron i nizozemski premijer Mark Rutte.
Izboru Timermansa se otvoreno protive i predstavnici Višegradske grupe (Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka). Nepopularan je u istočnim članicama EU-a, osobito u Mađarskoj i Poljskoj, koje su ogorčene zbog istrage o vladavini prava što ju je poveo protiv njihovih vlada.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki rekao je da Timmermans nije odgovarajući kandidat jer dijeli EU.
“Frans Timmermans nije kandidat kompromisa. Frans Timmermans je očito kandidat koji dijeli Europu i zasigurno ne razumije središnju Europu, ne razumije Europu koja dolazi iz post-komunističkog sloma”, rekao je.
Češki premijer Andrej Babiš je rekao da se “Višegradska skupina otpočetka izjasnila kako je protiv ‘spitzenkadidata’”. Glede Timmermansove kandidature je, slično kao i poljski premijer, ocijenio da je Nizozemac osoba koja izaziva podjele.
“Bojim se kako kako to nije prava osoba koja će ujediniti, a ne još više razjediniti Europu. Iz prošlosti znamo kako nije imao pozitivan stav o našoj regiji, a ja se pitam: gdje su žene?”, rekao je Babiš na upit o Timmermansu.
Na takav prijedlog navodno je pristao i Weber kako bi se spasio koncept spitzenkandidata. Budući da je Weber naišao na oštro protivljenje kako u Europskom vijeću tako i u Europskom parlamentu, jedini preostali spitetzenkandidat je nizozemski socijaldemokrat Frans Timmermans.
Europska pučka stranka je kao relativni izborni pobjednik dugo inzistirala da njoj pripada najvažnija pozicija, ona predsjednika Europske komisije, ali njezin spitzenkandidat Weber, ne može dobiti potrebnu potporu. Predložiti nekog drugog kandidata iz Europske pučke stranke značilo bi definitivno ubiti koncept spitzenkandidata koji je prvi put korišten 2014. i po kojem je izabran sadašnji predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker.
Tekst se nastavlja ispod oglasa