Europski parlament danas je vidljiviji, glasniji i utjecajniji nego prije pet godina, istaknuo je u srijedu predsjednik Parlamenta Martin Schulz u govoru na svojoj posljednjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu.
Schulz je istaknuo da je Europski parlament sa svojim 751 zastupnikom iz 28 država članica koji predstavljaju 508 milijuna građana jedinstvena institucija i da mu je bila čast biti njegovim predsjednikom.
„Prije pet godina, nakon što sam izabran za predsjednika, rekao sam da mi je cilj da Europski parlament postane vidljiviji, glasniji i utjecajniji. Pet godina poslije, mogu reći da smo zajedno to ostvarili: Parlament je danas vidljiviji, glasniji i utjecajniji nego ikad“, kazao je.
Schulz je kazao da je Europski parlament postao prostor europske demokracije.
„U ovom domu vode se najvažnije rasprave i donose odluke koje čine život ljudi boljim i sigurnijim“, rekao je.
Uvevši sustav Spitzenkandidata, službenih kandidata europskih političkih stranaka za predsjednika Europske komisije, Europski parlament učinio je Europsku uniju demokratičnijom i ojačao utjecaj građana, a time i transnacionalnu demokraciju u Europi, istaknuo je.
Schulz je upozorio da je upravo ta transnacionalna demokracija danas u velikoj opasnosti.
„Svugdje na našem kontinentu jačaju ultranacionalisti i oni koji unose podjele. Oni potiču ljude da se okrenu jedni protiv drugih i zagovaraju napuštanje liberalnog, socijalnog i ekološkog modela društva u Europi. Time ugrožavaju jedno od najvećih civilizacijskih postignuća na našem kontinentu“, kazao je, pozivajući kolege da se bore protiv tih destruktivnih sila.
„Nikada ne smijemo prestati težiti da učinimo Europu boljim mjestom koje će biti primjer drugima i pružati nadu onima koji su je izgubili“, zaključio je Schulz.
Schul će se ubuduće baviti politikom u Njemačkoj.
Izvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.