Slovačka će prihvaćati samo izbjeglice kršćane

epaselect epa04888917 Pakistani and Afghan migrants wait for registration procedures outside the police station on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Glasnogovornik slovačkog ministarstva unutarnjih poslova najavio je u srijedu da njegova zemlja želi primiti samo kršćane kad dođe do raspodjele izbjeglica iz Sirije među članicama EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema planu EU o razmještaju 40.000 izbjeglica, Slovačka treba prihvatiti 200 njih iz izbjegličkih logora u Turskoj, Italiji i Grčkoj.

Glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova Ivan Metik rekao je da Slovačka neće prihvaćati muslimane, jer se ne bi osjećali kao kod kuće.

Agencija UN-a za izbjeglice (UNHCR) pozvala je države da podrže “integrativni pristup” u prihvatu izbjeglica. Metik je međutim izjavio da pristup njegove zemlje nije diskriminirajući i da mu je cilj opstanak zajednice, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj izbjeglica na granicama EU u posljednjim se mjesecima povećao, a u srpnju je dosegao rekordnih 107.500. Među njima je najviše Sirijaca, Afganistanaca i subsaharskih Afrikanaca koji bježe od sukoba i gladi.

Prošli su se mjesec članice EU dogovorile da će u slijedeće dvije godine prihvatiti 32.000 tražitelja azila koji stižu u Italiju i Grčku, što je manje od ranije spominjanih 40.000. Dogovor je postignut nakon što su neke države, uključujući i Slovačku, odbile odrediti kvote izbjelica koje će prihvatiti.

“Zaista želimo pomoći Europi s tim migracijskim valom, ali… mi smo samo tranzitna zemlja i ljudi ne žele ostati u Slovačkoj”, izjavio je Metik za BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možemo uzeti 800 muslimana, ali nemamo džamija u Slovačkoj, pa kako će se onda muslimani integrirati ako im se ovdje ne bude sviđalo?”, pojasnio je.

Glasnogovornica Europske komisija Annika Breithard izjavila je da ne može izravno komentirati stajalište Slovačke, ali je poručila da je u državama EU zabranjen svaki oblik diskriminacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.