Slovenija: Istraživač komunističkih zločina Roman Leljak postao načelnik Općine Radenci!

Foto: SpeedyGonsales

Radenci su naselje i središte istoimene općine u sjevernoj Sloveniji. Nalaze se u pokrajini Štajerskoj u blizini granice sa Austrijom, na lijevoj obali rijeke Mure, a prema popisu stanovništva iz 2002. godine su imali 2.162 stanovnika. Na lokalnim izborima za načelnika ovog mjesta, održanim proteklog vikenda, kandidirao se i pobijedio novinar i vodeći slovenski istraživač komunističkih zločina Roman Leljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roman Leljak u drugom krugu izbora za načelnika općine u Sloveniji: ‘Ako pobijedim mislim da će i mnogi Hrvati znati da Radenci postoje’

Lista Romana Leljaka pobijedila je i za Vijeće općine Radenci, a nakon velike pobjede u među sedam kandidata u prvom krugu, Leljak je danas odnio pobjedu s 55 posto glasova.

“Još sam pod dojmom. Prije dva mjeseca nisam ni razmišljao o izborima. Ali nastavit ću raditi na istraživanjima, neću biti samo načelnik. Obavljat ću ovaj posao s odgovornošću i zahvalnošću za sve što mi Radenci pružaju. Ova pobjeda je obaveza za mene”, rekao je za Narod.hr Leljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moram obećati Hrvatskoj da ću i dalje raditi na istraživanju naše zajedničke povijesti, moje hrvatske povijesti”, dodao je.

“Nekako se moram odužiti ovom mjestu koje mi je pružilo podršku”, zaključio je.

Što je najavio Leljak ranije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Živim u Radencima, a prijateli su me zamolili da pokušamo ovo mjesto voditi drugačije od onoga kao je to izgledalo posljednjih 27 godina. Pristao sam se kandidirati na njihov nagovor”, rekao je za Narod.hr Leljak na naš upit o izborima prije desetak dana.

“Radenci su malo mjesto koje je bilo poznato, prvo termalno kupalište u bivšoj Jugoslaviji, tu se proizvodi Radenska Tri srca, tu je nastao prvi pjenušac, jedno je od najboljih područja za proizvodnju vina traminac… nažalost u zadnjih 27 godina mi smo izgubili taj turistički primat. Ostali smo zaboravljeni, u staroj slavi. Krivnja je svakako i na vodstvu općine. Imali smo 3-4 načelnika koji su tu funkciju preuzeli u umirovljeničkoj dobi i nisu imali ambicija. Općina Radenci je jedna od rijetkih općina u Sloveniji koja nikada nije dobila ništa od europskih sredstava”, rekao je.

“Cilj mi je da Radence stavim u neki bolji položaj, da stanu opet na turistički put. Ako pobijedim u Radencima mislim da će i mnogi Hrvati znati da Radenci postoje”, zaključio je Leljak za Narod.hr ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su prošli izbori u ostalim mjestima?

Slovenci su u nedjelju glasovali na izborima za načelnike 56 općina, a najveće zanimanje vladalo je za rezultat u većim gradovima, odnosno gradskim općinama koje svoje prve ljude nisu dobile u prvom krugu prije dva tjedna.

Velik uspjeh u Mariboru doživio je Saša Arsenovič koji je s 58 posto dobivenih glasova pobijedio nekadašnjeg gradonačelnika Franca Kanglera. Arsenovič, koji u Mariboru ima više lokala, novo je lice u politici.

Arsenovič se kandidirao uz potporu Stranke modernog centra (SMC) i nakon objave rezultata najavio je da će raditi na projektima i kao “poslovođa” drugog najvećeg slovenskog grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kangler je priznao poraz, rekavši da će sa svojom listom kandidirati i na europskim izborima iduće godine.

U Kranju je sa 69 posto osvojenih glasova gradonačelnik postao bivši direktor “Triglav osiguranja” Matjaž Rakovec.

U Kopru se do samog kraja vodila neizvjesna bitka između aktualnog gradonačelnika Borisa Popoviča i njegova izazivača Aleša Bržana, bližeg strankama ljevice, s time da je Bržan vodio s nekoliko stotina glasova prednosti.

U Ptuju je sa 66 posto glasova gradonačelnica postala Nuška Gajšek iz stranke Socijalnih demokrata (SD) koja je uvjerljivo porazila dosadašnjeg načelnika Štefana Čelana.

Proglašenju rezultata u Ptuju prisustvovao je čelnik te stranke, predsjednik slovenskog parlamenta Dejan Židan. On je pohvalio uspjeh stranke na ovogodišnjim lokalnim izborima i to što je Gajšek jedina načelnica u gradskim općinama u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.