Slovenski stručnjak za informacijsku sigurnost Kovačič: Arbitražna afera otkrila sigurnosne rupe

Savudrija, 27.07.2015 - Pogleda na Piranski zaljev i grad Portorož u Sloveniji. Premijer Zoran Milanoviæ izjavio je u ponedjeljak nakon sastanka s predsjednicima saborskih klubova zastupnika da Hrvatska izlazi iz postupka arbitraže oko granice sa Slovenijom. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds<

Slovenski stručnjak za informacijsku sigurnost Matej Kovačič rekao je u razgovoru za ljubljansko “Delo” da mu je čudno da slovenske obavještajne strukture nisu zaštitile bivšeg slovenskog suca u arbitraži Jerneja Sekoleca i službenicu ministarstva vanjskih poslova Simonu Drenik od mogućeg prisluškivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možda bih cijelu stvar mogao shvatiti da se to događalo prije otkrića Edwarda Snowdena, ali sam danas iznenađen da oni koji su bili upleteni u arbitražni postupak nisu bili svjesni da ih možda prisluškuju”, kazao je Matej Kovačič, mlađi stručnjak za informatičku sigurnost, zaposlen na državnom znanstvenom institutu “Jožef Štefan”.

Po njegovim je riječima zabrinjavajuće niska svijest o potrebi zaštite od djelovanja stranih službi u slovenskom državnom aparatu i administraciji, a zadnji obavještajni skandal, kako aferu “Pirangate” naziva slovenska strana, morao bi biti signal za podizanje kulture samozaštite, ali i za reformu obavještajne agencije SOVA.

Drenik i Sekolec očito nisu bili svjesni da mogu biti predmet prisluškivanja, a zatajile su i slovenske kontraobavještajne službe, ocijenio je Kovačič u razgovoru za ljubljansko “Delo” od ponedjeljka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, on je ocijenio da vjerojatno i slovenska obavještajna služba raspolaže snimljenim razgovorima “hrvatske strane” koji imaju veze s arbitražom, ali ih nije odlučila objaviti.

U vrijeme izbijanja afere s otkrićima Snowdena prije dvije godine, Kovačič je također upozoravao na neke manjkavosti u sustavu komunikacija u Sloveniji i tehničke mogućnosti prisluškivanja, izjavivši da Slovenija ne smije ispustiti iz vida aktivnosti stranih tajnih službi, ali i privatnih kriminalnih organizacija koje se bave nezakonitim prisluškivanjem i prikupljanjem obavještajnih podataka.

Tada je također u svojim upozorenjima ocijenio da Slovenija službama SAD-a nije posebno zanimljiva, ali da bi se to moglo promijeniti i da sisteme za sigurnu komunikaciju u Sloveniji svakako treba modernizirati i bolje zaštititi, te ograničiti korištenje društvenih mreža poput Facebooka i Twittera u državnom aparatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.