Suverenističkom politikom Orban osigurao ruske energente po istim uvjetima unatoč sankcijama

viktor orban
Foto: Fah

Tjednima se nagađalo kako će EU nagovoriti ili prisiliti Mađarsku da pristupi 6. paketu sankcija protiv Rusije, a koje bi uključivale i embargo na uvoz energenata iz Rusije. Nakon što su mu se malo nudili razni ustupci, a malo packe iz Europske komisije, rezultat sastanka Europskog vijeća bila je da je Mađarska zahvaljujući Orbanovoj suverenističkoj politici osigurala što je htjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina zaprijetila Mađarskoj: “Naftovodu bi se moglo dogoditi svašta”

Orban je tražio izuzetak za uvoz energenata iz Rusije kopnenim putem, ako neka zemlja nema izlaz na more. Balazs Orban, politički direktor mađarskog premijera, isticao je da bi mađarska Vlada odobrila planove EU-a, samo ako će Bruxelles jamčiti da će nafta koja stiže u Mađarsku biti izuzeta i ako će osigurati proširenje Jadranskog naftovoda, koji bi omogućio transport nafte morem u slučaju gašenja cjevovoda. Osim toga, Orban je naglasio kako je suluda ideja da EU želi da Mađarska troši mnogo novca na investicije koje će rezultirati povećanjem cijena goriva za Mađare.

Ovo je jamstvo Orbanu bilo posebno važno u svjetlu prijetnje koju je prije nekoliko dana izrekao savjetnik ukrajinskog ministra energetike. On je zaprijetio Mađarskoj da bi se zbog njihove neutralnosti – naftovodu “Družba” kojim ruska nafta stiže u Mađarsku, “svašta moglo dogoditi”.

Te su prijetnje izrečene unatoč tome što je Viktor Orban osudio rusku invaziju, podržao većinu sankcije te primio više od 600.000 izbjeglica iz Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orban svojim uvjetima Mađarima osigurao jeftin benzin

Viktor Orban je nedavno osvojio 5. mandat na čelu Mađarske, i to s jakom dvotrećinskom većinom u parlamentu te je proglasio izvanredno stanje zbog rata u susjedstvu. S takvim je rezultatima i ovlastima pokazao Bruxellesu da ga se neće lako riješiti, budući da ga eurokrati smatraju “trnom u oku” za jedinstvo EU-a. Istovremeno, Orban je Mađarima do sada osigurao toliko jeftini benzin u odnosu na ostatak Europe, da su stanovnici susjednih država koji žive u blizini mađarske granice putovali na mađarske benzinske pumpe.

Zbog toga je Orban povukao još jedan suverenistički, a za Bruxelles kontroverzan potez. Donio je uredbu po kojoj se benzin na pumpama po trenutačnoj cijeni može prodavati samo Mađarima, dok se stranim državljanima prodaje isključivo po tržišnoj cijeni, da ne bi došlo do nestašica benzina.

Ulaganja i korist za Hrvatsku?

Orbanova Vlada je kao jedan od uvjeta postavila da se sredstva Europske unije stave na raspolaganje za ulaganja u tranzicijske tehnologije i infrastrukturu, budući da bi se mađarske rafinerije nafte, koje trenutačno mogu rafinirati samo rusku naftu, trebale prenamijeniti. Osim toga, proizvodnja nuklearne i solarne energije mora se povećati da bi se pokrile energetske potrebe zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pri tome je dan nakon što su zemlje članice odobrile šesti paket embarga Europske unije protiv Rusije, izrazito liberalni nizozemski premijer Mark Rutte priznao da Mađarska, Češka i Slovačka ne mogu funkcionirati bez sirove nafte koju dobivaju iz Rusije putem naftovoda.

“Istina je da se Orban itekako zalagao za privremeno izuzeće za Mađarsku, ali i za Čehe i Slovake”, rekao je Rutte za Politico.

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović komentirao je izuzeće koje je Orban osigurao istaknuvši da kada imaš vodstvo, “pa makar to bio Viktor Orban, moj stari prijatelj i znanac, imaš vodstvo”, a “kad nemaš vodstvo, kada imaš vazale, nitko te ništa ne pita. Hrvatsku nitko ništa ne pita jer niti ne postavljamo pitanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, dodao je da će iako je Hrvatska “nebitna, zaradit ćemo neku lipu na tom protoku nafte”.

Na pitanje koliko Hrvatska može profitirati kroz povećanje količine nafte koja bi prolazila kroz Janafove naftovode, geopolitički stručnjak prof. Vlatko Cvrtila je rekao da će Janaf imati veću zaradu, što je apsolutno dobro.

“Puno je veća korist da će Hrvatska konačno koristiti geoprometni, geostrateški i geopolitički promet koji ima svoju vrijednost jer je spojnica istoka, zapada, sjevera i juga Europe. Mi to nikada do sada nismo iskoristili”, dodao je za HRT.

Orban: “Imamo dovoljno problema i bez ovoga”

Nakon što se vratio iz Bruxellesa s onim što je tražio, Orban je na konferenciji za medije kazao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo dovoljno problema i bez ovoga. Cijene energenata su skočile do neba, inflacija je visoka, a zbog sankcija Europa pleše na rubu globalne ekonomske krize. U takvim okolnostima bilo bi nam nepodnošljivo da smo bili prisiljeni upravljati mađarskim gospodarstvom skupljom naftom. To bi predstavljalo atomsku bombu. Ali uspjeli smo to izbjeći.

“Uspjeli smo posredovati u dogovoru koji predviđa da će zemlje koje primaju naftu naftovodom moći nastaviti s radom pod starim uvjetima. Večeras obitelji mogu dobro spavati, uspjeli smo odagnati ideju od koje se diže kosa na glavi”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.