Tusk i Duda pozivaju na smirivanje u odnosima Bruxellesa i Varšave

Poljski predsjednik Andrzej Duda i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, koji je i bivši poljski premijer, pozvali su u ponedjeljak na smirivanje napetosti između Bruxellesa i Varšave, do kojih je došlo nakon što je nekoliko poteza nove poljske vlade naišlo na oštre kritike u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poljska nema neprijatelja u Europskoj uniji. Postoje različita stajališta o pojedinim pitanjima, ali ono što je dobro za EU dobro je i za Poljsku”, izjavio je Tusk nakon sastanka s Dudom.

“Treba razgovarati mirno, bez emocija i na temelju činjenica”, rekao je predsjednik Duda, dodajući da treba izbjegavati neprimjerenu retoriku u medijima.

Nova poljska vlada na čelu sa strankom Pravo i pravda (PiS), koja je pobijedila na izborima u listopadu prošle godine, donijela je niz mjera koje su oštro kritizirane u EU-u. Među njima je novi zakon o Ustavnom sudu i zakon o javnim medijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je pokrenula preliminaru istragu o usklađenosti pojskog zakona s europskim pravom, a predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz je rekao da su promjene koje je uveo PiS ravne “državnom udaru”.

Njemački povjerenik u Europskoj komisiji Guenther Oettinger također je bio vrlo kritičan prema potezima poljske vlade.
Tusk je kritizirao odluku Komisije o pokretanju postupka. “Vjerujem da je Komisija djelovala u dobroj vjeri kako bi utvrdila činjenice, ali to se moglo postići i na drukčiji način”, rekao je Tusk.

Istaknuo je da ne bi bilo dobro da se pitanje Poljske pojavi na dnevnom redu summita čelnika EU-a.
“Mislim da ne bi bilo dobro raspravljati o stanju u Poljskoj na Europskom vijeću”, rekao je Tusk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljski predsjednik Duda izjavio je da planovi izgradnje još jednog plinovoda koji bi povezao Rusiju i Njemačku, Sjeverni tok 2, nisu motivirani ekonomskim, nego političkim razlozima.

“Ne slažemo se s tom investicijom. To nema veze s ekonomijom. To je investicija političke naravi”, rekao je Duda o planovima za plinovod kojim se zaobilazi Ukrajina.

Protivnici toga projekta ističu da će još povećati ovisnost EU-a o isporuci plina iz Rusije i nanijeti šteta europskoj solidarnosti. Također ukazuju na činjenicu da je Komisija bila protiv izgradnje Južnog toka, koji je zagovarala Rusija kako bi se zaobišla Ukrajina, a sada nema ništa protiv Sjevernog toka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.