Tijekom predizbornog skupa HDZ-a u Zagrebu u subotu 18. svibnja na kojemu je bila i njemačka kancelarka Angela Merkel te Manfred Weber, okupljenima u Ciboni puštena je i pjesma Marka Perkovića Thompsona.
Smeta im Thompsonova pjesma: Pročitajte što njemački mediji pišu o dolasku Angele Merkel u Zagreb
Glasnogovornik iz ureda njemačke kancelarke Angele Merkel na upit N1 televizije zbog kritika njemačkih medija na puštanje pjevača kojem su koncerti bili zabranjivani, odgovorio je:
“Kancelarka Merkel nije bila upoznata s pjesmama koje će se puštati tijekom stranačkoga skupa u Zagrebu, kao ni sa sadržajem tih pjesama.”
Njemački mediji kritizirali puštanje domoljubne pjesme “Lijepa li si”
Podsjetimo, njemački mediji kritizirali su puštanje Thompsona. Berlinski Der Tagesspiegel pisao je kako su nastup kancelarke na predizbornom skupu u Zagrebu na kojem je ona upozorila na opasnost od jačanja desnog populizma i nacionalizma “zasjenili upadljivi nacionalistički tonovi”.
Pritom ovaj dnevnik misli prvenstveno na dvije stvari – govor Karla Resslera u kojem je spomenuo Bleiburg – te činjenicu da je tijekom predizbornog skupa preko razglasa puštena i Thompsonova pjesma “Lijepa li si”.
Berlinski list piše kako njemački gosti vjerojatno nisu bili ni svjesni čija se to pjesma ori sportskom dvoranom Cibona – i podsjeća da su “koncerti ustaškog barda Marka Perkovića Thompsona u više navrata posljednjih godina bili zabranjeni i u Njemačkoj”.
Der Tagesspiegel se osvrće i na govor Karla Resslera. “Umjesto da govori o budućnosti Europe, mladalački nositelj liste HDZ-a je nošen ovacijama publike radije pričao o ‘najvećoj tragediji hrvatskog naroda’ u austrijskom Bleiburgu.”
Der Tagesspiegel dodaje kako “ni počasnog govornika Manfreda Webera očito nije smetalo iscrpno veličanje utemeljitelja stranke i države Franje Tuđmana koji je posthumno pred UN-ovim sudom za ratne zločine proglašen članom ‘kriminalne udruge’ za etničko čišćenje Hercegovine tijekom rata u Bosni”.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u kontekstu posjeta Angele Merkel Zagrebu piše kako je Njemačka “partner Hrvatske i sa znatnim nuspojavama”. Konkretno se spominje iseljavanje desetaka tisuća Hrvatica i Hrvata nakon ulaska u EU 2013. “Iseljavanje počinje ozbiljno opterećivati socijalne sustave”, piše FAZ.
Dnevni list Die Tageszeitung (TAZ) u danas objavljenom članku piše o komemoraciji u Bleiburgu i poručuje kako “Hrvatska treba diskusiju o vlastitoj povijesti”. Pod naslovom “Očenaš s desničarima” taz objašnjava što se dogodilo u Bleiburgu i kako je došlo do “užasne osvete partizana”, novinar Erich Rathfelder piše:
“Hrvatska se nalazi na raskrižju. Hoće li se tješnje vezati uz Europu ili će krenuti Orbanovim putem u Mađarskoj? Ako Hrvatska izabere Europu, onda bi morala povesti i stvarnu, temeljitu raspravu o povijesti. To je apsolutno nužno”, prenosi Deutsche Welle.
Kancelarka Merkel je tijekom svog posjeta Zagrebu jasno izrazila svoj stav u kojem se suprotstavlja nacionalizmu”.