Velika Britanija: Broj migranata uoči Brexita najmanji u posljednjih 5 godina

Foto: Fah

Imigracija u Veliku Britaniju do kraja ožujka ove godine bila je najmanja od 2013., a velik dio tog pada zabilježen je zbog manjeg broja migranata koji stižu iz drugih članica EU-a nakon referenduma o Brexitu 2016., pokazale su službene brojke u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rast imigracije bila je jedna od glavnih briga onih koji su se na referendumu odlučili za izlazak iz Europske unije, no od tada ta zabrinutost pada. Usprkos tome, vlada britanskog premijera Borisa Johnsona planira uvesti ograničenja imigracije iz EU-a nakon što Britanci napuste taj savez 31. listopada.

U 12 mjeseci do ožujka se u Veliku Britaniju uselilo oko 612 tisuća ljudi, a iselilo se 385 tisuća, čime je migracijski saldo na 226 tisuća, najmanje od razdoblja do prosinca 2013., objavio je britanski državni statistički ured.

Ti se podaci temelje na novim eksperimentalnim metodama kojima se pokušavaju zaobići prijašnji nedostaci koji su doveli do smanjivanja stvarne brojke dugoročnih migranata iz EU-a i precijenjivanja koliko je studenata iz država koje nisu EU ostalo u Britaniji nakon završetka obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i nakon tih promjena migracijski saldo migranata izvan EU-a je blizu rekordu od 236 tisuća, zabilježenog u 12 mjeseci do rujna 2018, te je do ožujka ove godine iznosio 219 tisuća.

Značajno je pao broj EU imigranata, na 59 tisuća do ožujka, dok je 2015. ta brojka iznosila 218 tisuća.

To je jedna od najnižih brojki u posljednjih deset godina, iako su su usporedbe samo približne jer je statistička agencija tek od lipnja 2016. primijenila svoje nove metode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje agencije ICM iz 2019. pokazalo je da 53 posto Britanaca želi smanjiti imigraciju, dok samo njih 13 želi povećanje. Samo 21 posto ispitanika imaju izrazito negativan stav o imigraciji, nešto manje od onih koji imaju izrazito pozitivan, dok je većina ravnodušna oko tog pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.