Na subotnjem prosvjedu Žutih prsluka pred Narodnom skupštinom u Parizu jednom je prosvjedniku gotovo otkinuta desna ruka i vatrogasci su ga hitno prebacili u bolnicu.
Evakuiran je s desnom podlakticom u debelim zavojima i uzrok tako teške ozljede zasad se službeno ne zna.
No, jedan od svjedoka koji je snimio incident tvrdi da je stradao od granate koje policija koristi za suzbijanje nereda i kojima je pokušala spriječiti nadiranje prosvjednika prema Narodnoj skupštini.
“Žrtva je fotoreporter i pripadnik Žutih prsluka koji je snimao ljude koji se pokušavaju progurati do Narodne skupštine”, kazao je Cyprien Royer.
“Jaukao je od boli, više nije imao prste i veći dio ručnog zgloba”, dodao je.
Policija je potvrdila da je jedan prosvjednik ozlijedio ruku te da su se za njega pobrinuli vatrogasci. U policiju je privedeno 10 ljudi.
>Jure Vujić: Nakon pariškog prosvjeda – tko su ‘žuti prsluci’?
Prosvjedi su počeli sredinom studenoga zbog planova predsjednika Macrona za povećanje poreza na gorivo kako bi stimulirao zelenu energiju i zaštitu okoliša. Prosvjed se ubrzo pretvorio u pokret protiv predsjednika Francuske, a za iduću subotu najavljen je dolazak ‘Žutih prsluka’ iz svih dijelova Francuske u Pariz.
? #France ℹ #Rouen: a huge croud of #GiletsJaunes marching trough the streets to the place of the old market#ActeXIII #YellowVests #GJ #Resistance #9February #Solidarity #Revolution pic.twitter.com/EbtoL89CvN
— Partisan FB (@PartisanDE) February 9, 2019
#Paris manifestation #GiletsJaunes sur les #ChampsElysees des tensions, un commissaire de #police prend un coup de pied en plein visage. #Acte13 #ActeXIII #GiletsJaunes2019 pic.twitter.com/dvLVeRN29T
— LINE PRESS (@LinePress) February 9, 2019
#Paris manifestation #GiletsJaunes violents incidents sur le parcours. Un homme la main arrachée par une grenade devant l’#AssembléeNationale #Acte13 #ActeXIII #GiletsJaunes2019 pic.twitter.com/eubOTdDl7r
— LINE PRESS (@LinePress) February 9, 2019
Svake subote na ulice gradova izlazili su deseci tisuća prosvjednika diljem Francuske.
Vlada je prošli tjedan upozorila da se policija u slučaju nasilja neće ustručavati koristiti oružjem poznatim kao ‘Flash Ball’ nakon što je to odobrio najviši francuski administrativni sud.
Riječ je o specijaliziranom obrambenom ručnom oružju, poznatom po francuskom akronimu LBD (“lanceur de balle de défense”), odnosno Flash Ball po proizvođaču tog oružja.
Flash Ball je osmišljen u Francuskoj za suzbijanje uličnih nereda i borbu protiv ‘urbanog nasilja’. Najnoviji model LBD40 ispaljuje ‘projektile’ od pjene teške 95 grama promjera 40 mm, koji su efikasni na udaljenosti do 30 metara.
To streljivo ne bi trebalo biti smrtonosno, ali su posljednjih mjeseci njime teže ozlijeđeni brojni prosvjednici – prošlog tjedna jedan je prosvjednik u Bordeauxu pogođen u sljepoočnicu i nakon toga je pao u komu.
Flash Ball je izumljen početkom devedesetih godina, a najnoviji model LBD40 smatra se dosad najsigurnijom varijantom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.