Uoči završetka sastanka na vrhu EU-a izjavu je dao premijer Andrej Plenković. Izvijestio je o dogovoru o izlasku Velike Britanije iz EU-a i europskom proširenju.
“Irski premijer je zadovoljan modelom. On zadržava jedintveno tržište EU-a, a istodobno da Sjeverna Irska ostaje dio carinskog prostora Velike Britanije. Očekujemo nastavak pravnog procesa u Londonu. Što se tiče Bruxellesa proces bi trebao biti završen 31. listopada”, kazao je Andrej Plenković.
Hrvatska žali zbog Sjeverne Makedonije i Albanije
“Što se tiče proširenja jasno i glasno smo se zalagali za otvaranje pregovora i sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom. Zbog manjeg broja zemalja nije došlo do usvajanja zaključaka. Hrvatska žali zbog toga, mislimo da je ovo bio dobar trenutak. Treba nastaviti inzistirati. Moramo poslati poruku našim prijateljima u tim dvjema zemljama da nastave s reformama, a mi ćemo ih nastaviti snažno podržavati”, prenosi HRT.
Naglasio je kako sada sastanak u Zagrebu postaje još važniji. Događa se u trenuku kada moramo odrediti što moramo u idućem desetljeću i s kojom porukom idemo prema jugoistoku Europe, kazao je te dodao kako to područje nema druge budućnosti nego da bude dio EU-a.
Podsjetimo, čelnici zemalja članica EU-a nisu se suglasili oko prijedloga da se otpočnu pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom. Nakon duge i burne rasprave protekle noći nisu usvojili nikakve zaključke o proširenju. Nisu se uspjeli dogovoriti ni oko nacrta zaključaka u kojima bi rekli da se odluka odgađa do svibnja sljedeće godine kad Hrvatska organizira summit u Zagrebu.
Sve zemlje osim Francuske podržavaju otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom, koja je zbog toga čak pristala promijeniti i službeno ime zemlje, dok manji dio članica ima određene rezerve prema otvaranju pregovora s Albanijom.
Finsko predsjedništvo je ranije ovoga tjedna na sastanku ministara za europske poslove predlagalo da se te dvije zemlje razdvoje, kako bi barem Sjeverna Makedonija dobila zeleno svjetlo, ali ni to nije prošlo jer većina članica smatra da obje zemlje zaslužuju početak pregovora. Ali, to malo vrijedi jer je za svaki korak u procesu proširenja potrebna suglasnost svih zemalja članica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa