Viktor Orban: Europsku pučku stranku je napokon anektirala europska ljevica

Viktor Orban
Foto: Facebook / Viktor Orban

Naš je zadatak jasan. Sada – bez EPP-a – moramo izgraditi europsko demokratsku desnicu koja nudi dom europskim građanima koji ne žele migrante, koji ne žele multikulturalizam, koji nisu sišli u LGBTQ ludilo, koji brane europske kršćanske tradicije, koji poštuju suverenitet naroda i koji svoje nacije vide ne kao dio svoje prošlosti, već kao dio svoje budućnosti“, ističe u svom pismu mađarski premijer Viktor Orban u kojem pojašnjava zašto je Fidesz napustio grupaciju EPP-a i najavljuje novu perspektivu u europskoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, stranka Fidesz mađarskog premijera Viktora Orbana napustila je grupaciju u Europskom parlamentu, Europsku pučku stranku, koja navodno predstavlja demokršćane i stranke desnog centra u Europskoj uniji. Orban i vrh EPP-a godinama su u sukobu, a sve je počelo suspenzijom Fidesza zbog kritiziranja Georgea Sorosa, multimilijardera i samoprozvanog filantropa, koji je jedan od najvećih donatora progresivističkih i lijevih politika u svijetu.

>Dr. Franjo Tuđman o Georgeu Sorosu 1996.: ‘Soros i njegovi saveznici proširili su krakove kroz naše društvo’

Viktor Orban objavio je pismo javnosti na stranicama mađarske Vlade, znakovitog naslova – Samizdat br. 6. Riječ je o ruskom neologizmu koji se dobiva spajanjem riječi sam (ja) i izdatelstvo (izdavaštvo), a kreirali su ga disidenti za vrijeme SSSR-a koji su sami i u tajnosti morali izdavati knjige, časopise, novine i bilo kakve informacije za antikomuniste. Taj je neologizam posebno bio popularan u zemljama Istočne Europe pod strahovladom Sovjeta, u Poljskoj, Češkoj i Mađarskoj, a najpoznatiji samizdat/esej objavio je češki disident Vaclav Havel pod naslovom “Moć nemoćnih“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Fidesz je napustio grupaciju Europske pučke stranke u Europskom parlamentu. Odbio je prihvatiti da se izmjenom statuta Grupe ograniče prava članova Europskog parlamenta – a time i prava mađarskih birača.

Dok se mi ovdje u Mađarskoj – i ostali čelnici u vlastitim zemljama – doslovno borimo za život i smrt protiv koronavirusa, EPP se prepustio igrama moći unutar balona birokrata u Bruxellesu. To je neprihvatljivo.

Naš izlazak iz Grupe također otvara novu perspektivu u europskoj politici. Široko je poznato da smo mi Mađari željeli vratiti EPP – koji se neprekidno povlači, odbacujući svoje političke vrijednosti, kao iz tonućeg broda – s bivše pozicije vodeće europske intelektualne i političke snage. Željeli smo je vratiti velikoj, snažnoj, demokratskoj formaciji desnice, koja bi mogla okupiti centrističke, konzervativne i tradicionalne kršćansko-demokratske stranke i njihove glasače u veliki zajednički politički dom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer je ova prilika izgubljena. Europsku pučku stranku je napokon anektirala europska ljevica. Po pitanju migracija, obiteljskih vrijednosti i nacionalne suverenosti – drugim riječima, po velikim pitanjima našeg vremena – više nema razlike između EPP-a i europske ljevice. Postoji dobar razlog da stranke s europske ljevice i njihovi čelnici pale vatre u znak proslave: proširili su svoj broj dodavanjem još jedne stranke.

Naš je zadatak jasan. Sada – bez EPP-a – moramo izgraditi europsko demokratsku desnicu koje nudi dom europskim građanima koji ne žele migrante, koji ne žele multikulturalizam, koji nisu sišli u LGBTQ ludilo, koji brane europske kršćanske tradicije, koji poštuju suverenitet naroda i koji svoje nacije vide ne kao dio svoje prošlosti, već kao dio svoje budućnosti.

Vrijeme za to je došlo. Živjela demokratska desnica! Fortes Fortuna adiuvat! (lat. Hrabrima pomaže sreća!)”, stoji u Orbanovom pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.