Na zajedničkom sastanku ministara obrane Višegradske skupine (V4) čije su članice Poljska, Češka, Mađarska i Slovačka odlučeno je formiranje zajedničke vojne Borbene skupine, prije svega zbog fenomena migracija, javlja mađarski portal Origo.hu.
Prema mađarskom ministru obrane Tiboru Benku, odluka je donesena u nakon sastanka u Slovačkoj prošlog četvrtka, a grupa će zaživjeti u drugoj polovici 2019. godine. Hrvatska je također naznačila kako se želi pridružiti vojnoj skupini, a zahtjev je prihvaćen na sastanku.
Hrvatski ministar obrane Damir Krstičević potpisao je u utorak u Bruxellesu Notu o pristupanju borbenoj skupini EU-a, koja će pod vodstom Poljske biti u stanju pripravnosti u drugoj polovici sljedeće godine.
“Potpisao sam Notu o pristupu borbenoj skupini koja će djelovati u drugoj polovici 2019. godine zajedno sa zemljama Višegardske skupine, Poljacima, Česima, Slovacima i Mađarima. Ovo je izvrsna prilika za Hrvatsku i Oružane snage. Uvjeren sam da će Hrvatska svojim resursima doprinijeti ostvarenju i ciljevima Grupe pogotovo na području srednje Europe“, rekao je ministar Krstičević.
Hrvatska će u toj skupini sudjelovati s desetak stožernih časnika.
Ministar Krstičević je na marginama sastanka razgovarao s poljskim ministrom obrane Mariuszom Błaszczakom i dogovoren je njegov posjet Hrvatskoj, priopćeno je iz ministarstva obrane.
Viktor Orban spomenuo Hrvatsku uz članice Višegradske skupine
Jedna od glavnih tema na sastanku bilo je pitanje migracija, te je naglašeno kako će sve zemlje članice Višegradske skupine biti spremne ukoliko dođe do nekontroliranog ulaska ilegalnih migranata na njihov teritorij.
Od ljeta 2015. godine, Mađarska aktivno sudjeluje u obrani Šengenske granice. “Sve članice Višegradske skupine pridružile su se tom zadatku. Češka i Slovačka, poslale su svoje vojnike, a Poljaci su graničnim kontrolama financijski pomogli”, kazao je mađarski ministar obrane Tibor Benko.
Podsjetimo, 17. studenog objavljeno je kako Mađarska više neće blokirati hrvatski ulazak u u Organizaciju za europsku suradnju i razvoj (OECD), te će time slovenska blokada ostati jedina prepreka za ulazak u tu organizaciju. Najavljen je i dolazak mađarskog premijera Viktora Orbana u službeni posjet Hrvatskoj početkom prosinca.
Tekst se nastavlja ispod oglasa