Zagađenje zraka skupo stoji EU

Zagađenje zraka, najvećim dijelom od termoelektrana na ugljen, stajalo je EU 2012. možda i do 189 milijardi eura, što odgovara BDP-u Finske, objavila je u utorak Europska agencija za okoliš (EEA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija predložila je potkraj prošle godine da se postrože propisi o kvaliteti zraka u EU.

Izvješće EEA-e analiziralo je utjecaj zagađenja zraka od industrije na troškove za zdravstvo, izgubljene radne dane, štetu zgradama, smanjenje poljoprivrednih uroda i druge troškove i utvrdilo da je ukupni trošak 2012. iznosio najmanje 59 milijardi eura, a najviše 189 miljardi.

Procjene tog troška za 2008., na početku analiziranog razdoblja, kreću se od 79 do 251 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj veliki raspon odraz je različitih načina izračuna troškova jer ne postoji jedinstvena metodologija.

Troškovi su pali jer su europski ekološki propisi i gospodarska kriza smanjili emisije stakleničkih plinova, uključujući CO2, dušikove okside, sumporne okside i sitne lebdeće čestice, ali znanstvenici upozoravaju da će zadržavanje tog trenda u vrijeme gospodarskog rasta biti izazov.

Izvješće nije uzelo u obzir koristi kao što su otvaranje novih radnih mjesta, prihodi od poreza i proizvodnja robe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 30 najvećih postrojenja koja uzrokuju najveću štetu, 26 su termoelektrane, uglavnom na ugljen, i to u Njemačkoj i istočnoj Europi (Poljska, Bugarska, Rumunjska).

“Drugi sektori, ponajprije promet i poljoprivreda, također pridonose lošoj kvaliteti zraka”, rekao je ravnatelj agencije Hans Bruyninckx.

Nova Komisija, po pisanju Reutersa, razmatra promjenu ili čak odbacivanje prijedloga zakona o kvaliteti zraka. Komisija tvrdi da o tome još nije donijela odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki industrijski sektori upozoravaju da im je sve teže zadržati konkurentnost te da bi zbog novih europskih propisa mogli biti prisiljeni napustiti Europu.

Sektor ugljena ističe da nudi jeftin, siguran izvor energije, koji posjeduju mnoge europske države, dok je cijena prelaska na alternativne izvore visoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.