Zašto je Poljska donijela zakon o holokaustu zbog kojeg je neki napadaju?

Foto: fah

Poljska konzervativna Vlada donijela je zakon o holokaustu zbog kojeg je neki napadaju, a koji je stupio na snagu 1. ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon o holokaustu kažnjava sve koji ustvrde da su poljska država ili njezin narod “odgovorni ili su suučesnici u nacističkim zločinima koje je počinio njemački Treći Reich, a za kršenje zakona predviđena je zatvorska kazna”.

Poljska vladajuća stranka Pravda i sigurnost (PiS) objasnila je da je zakon nužan kako bi se zaustavila (zlo)upotreba termina “poljski logori smrti” za koncentracijske logore koje su nacisti uspostavili i njima upravljali na poljskom teritoriju tijekom Drugog svjetskog rata. Poljski ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro rekao je kako taj zakon neće kontrolirati akademike i umjetnike.

Na upite novinara New York Timesa na jednoj konferenciji, poljski premijer Mateusz Morawiecki odgovorio je “Vrlo je važno razumjeti da se naravno ne će kažnjavati ili cenzurirati govor o poljskim počiniteljima zločina nad Židovima, kao što je između ostaloga bilo i židovskih i ruskih i ukrajinskih počinitelja, a ne samo njemačkih”, te dodao “Poljska veleposlanstva u 2017. godini morala su reagirati 260 puta na izraz “poljski koncentracijski logori”. Pa, dame i gospodo nikada nije bilo poljskih smrtnih ili koncentracijskih logora. Postojali su samo njemački nacistički smrtni kampovi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Drugom svjetskom ratu, pod okupiranom poljskom njemački nacisti otvorili su koncentracijski logor Auschwitz ali i mnoge druge, zato jer je u to vrijeme Poljska bila jedna od država sa najvećom židovskom emigracijom. Mnoge strane organizacije civilnog društva, ne znajući to – Auschwitz i ostale logore u Poljskoj, zovu “poljskim logorima smrti” pripisujući ih Poljacima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.