Poljska: Katolička Crkva poduprla zaštitu djece s Downovim sindromom od pobačaja, feministkinje protestiraju

Nakon što je nekoliko poljskih feministkinja koje se zalažu za eugeničke pobačaje – odnosno pravo na prekid života djece s Downovnim sindromom i drugim “deformacijama” u varšavskoj crkvi svete Ane organiziralo “prosvjednu akciju” u kojoj su došle na svetu misu, a potom je demonstrativno napustile tijekom čitanja pisma biskupa u kojim potupiru potpunu zaštitu nerođene djece od abortusa, oglasili su se župnik i župno vijeće te ovakve protestne akcije tijekm mise opisali kao žalosno “narušavanje ozračja svetog mjesta”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Poljskoj kreće prikupljanje potpisa za pokretanje pravne procedure kojom bi se trebao promijeniti zakon o abortusu iz 1993., a promjene bi išle prema potpunoj zaštiti nerođenog života u toj državi. Prema zakonu donesenom 1993. abortus na zahtjev u Poljskoj je protuzakonit.Dopušten je u slučajevima silovanja, ugroženosti života majke i “deformacije ploda”, odnosno dijagnosticirane bolesti nerođenog djeteta. Zbog nepreciznog definiranja bolesti u slučajevima kojih je abortus dopušten, bolnice dopuštaju abortuse i kod djece koja boluju od Down sindroma i drugih genetskih malformacija. Štoviše, ti abortusi se rade i u kasnijoj fazi trudnoće, čak do 24 tjedna i kasnije, jer takve odluke donose liječnici u nekim bolnicama. Sporni zakon omogućuje da se pobačaj izvodi u slučajevima bolesti djeteta sve dok trenutka kada “dijete može preživjeti samo izvan utrobe majke”, navodi bitno.net.

Feministkinje su par dana ranije oglasile kako će doći na misu, a potom je “demonstrativno” napustiti tijekom čitanja biskupskog pisma u kojem su poljski biskupi dali punu potporu akciji udruge Stop abortusu (pismo se čitalo u poljskim crkvama umjesto propovjedi). Tako se i dogodilo, pri čemu je jedna od feministkinja ostala u crkvi i počela se derati, usred svete mise.

Osim toga, lijevo-liberalna novina Gazeta Wyborcza na svojoj internetskoj stranici objavila je film koji je opisala kao “spontani izlazak vjernika iz crkve tijekom čitanja biskupskog pisma”. Jednako “spontana” bila je i nazočnost kamera i novinara u crkvi, koja je naravno bila ranije dogovorena s feministkinjama. Ti isti novinari dopuštenje za snimanje u crkvi dobili su nakon što su rekli kako žele snimiti čitanje pisma, ne govoreći ništa o “akciji” koju spremaju zagovornice pobačaja djece s Downovim sindromom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jako nam je žao da su vjernici koji su došli sudjelovati u ozračju uskrsne radosti morali trpjeti isplaniranu provokaciju nekoliko osoba koje su bez ikakvih skrupula narušile sveto mjesto i svojom dernjavom smetale molitveno okupljanje”, stoji u priopćenju akademske crkve sv. Ane.

Ista se stvar dogodila u Gdanjsku i još nekoliko poljskih gradova.

U međuvremenu, pravna organizacija Ordo Iuris koja pruža pravnu pomoć udruzi Stop abortusu koja je pokrenula zakonske promjene objavila je priopćenje u kojem je demantirala lažne medijske napise o odredbama zakonskog prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njihovom demantiju, netočno je kako predloženi zakon predviđa kaznu za majku koja bi “nenamjerno dovela do smrti nerođenog djeteta”. Iz Ordo Iurisa poručuju da takvog prijedloga nema u nacrtu. U slučajevima kada je majka napravila svjesno abortus, zakonski prijedlog dopušta njezinu amnestiju od kazne ako postoje otežavajuće okolnosti. Kaznu ne izbjegava onaj koji ju je natjerao na abortus i liječnik koji je abortus obavio.

Nadalje, netočno je i kako zakon ne predviđa potpunu medicinsku skrb za majku kada trudnoća ugrožava njezin život. U situacijama kada liječnik mora birati između života majke, ili života nerođenog djeteta – izbor je prepušten samoj majci, pojasnili su iz Ordo Iurisa.

Više pročitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.