Domovinski pokret: Najskuplja sjetva u povijesti Hrvatske može dovesti do sloma poljoprivrede

Domovinski pokret
Foto: Domovinski pokret

“Domovinski pokret je još u siječnju upozoravao na probleme hrvatskih poljoprivrednika, a sada se nažalost ispostavilo da smo bili u pravu” – ističe ova stranka u svojem priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Mato Brlošić: Od Vladinih mjera ratari imaju izravnu štetu – cijena suncokreta pala je za 40 lipa
> Ružica Vukovac: Selo nam srlja u propast, a vlast provodi krivu poljoprivrednu politiku na specifičan autokratski način
> ‘Krški pašnjaci’ nezadovoljni planom Ministarstva poljoprivrede: ‘Ugrožava nam se opstanak’
> Prof. Grbac: Proizvođači mlijeka, kruha i mesa trebali bi biti prvi na listi onih kojima sada valja pomoći

Priopćenje Domovinskog pokreta u nastavku pročitajte u cijelosti:

“Predsjednik DP-a Ivan Penava upozoravao je na najskuplju sjetvu u povijesti hrvatske države koja je najavila slom hrvatske poljoprivrede i slom životnog standarda građana, a sve to po već ustaljenom običaju neuspješne i inertne politike Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva poljoprivrede.

> Penava: ‘Hrvatska je trebala imati milijarde od nafte i plina, ali nema zbog kriminala’
> Mlinarić prozvao Kapulicu (HDZ) glede prosvjeda u Vukovaru 2018.: uključila se i Jeckov

Ne samo da Vlada nije učinila ništa da zaštiti poljoprivrednike od poskupljenja repromaterijala početkom godine, sada se poljoprivrednici moraju boriti i s poskupljenjem energenata, što uzročno-posljedično sprječava poljoprivrednike da ostvare dobit i zaradu, a kasnije to pretoče u svoje poljoprivredno gospodarstvo, čime bi uvjetovali daljnji rast i razvoj” – upozoravaju iz Domovinskog pokreta, te nastavljaju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nameti i PDV

“U jeku je sjetva pšenice, ječma, kao i završeci žetve soje i kukuruza, te vađenje šećerne repe, a na benzinskim postajama potražnja za plavim dizelom jednaka je traženju litre vode u pustinji! Kako bi na vrijeme obavili radove u polju, poljoprivrednici su primorani točiti “obični” dizel koji, prema najavama, od sutra doseže cijenu od 13,44 kn po litri, od čega u državni proračun odlazi gotovo sedam kuna kroz namete i PDV. Stoga se pitamo gdje je tu rentabilnost u proizvodnji za naše proizvođače u nikad osjetljivijim vremenima, kada je nužno stvoriti strateške zalihe osnovnih namirnica?! Gdje je obećana uplata avansne potpore kada je poljoprivrednicima to najpotrebnije? A to je upravo sada! Ministarstvo poljoprivrede pretvorilo se u ‘Ministarstvo praznih obećanja i gledanja kroz ružičaste naočale’ bez uvida u stvarno stanje na terenu!

Populistička politika Andreja Plenkovića kojom se pokušava dopasti Bruxellesu, a koja nas zapravo uvodi u spiralu propasti, najočitija je u ruralnim dijelovima Lijepe naše. Rješenja su vrlo jednostavna, a odgovornost je isključivo na Vladi te ovim putem još jednom predlažemo mjere kojima bi se pomoglo poljoprivrednicima, a to su nadoknada razlike cijene goriva i repromaterijala, beskamatni zajmovi, dodatno smanjenje PDV-a na repromaterijal i energente, kao i regulacija cijene plavog dizela, što ne bi trebao predstavljati veliki problem za Plenkovića i njegovu Vladu” – kažu iz Domovinskog pokreta.

Preskupa država

Podsjećamo, da gorivo u Hrvatskoj na današnji dan iznosi 0 kuna, država sa svoje strane uzima gotovo 7 kuna. Imamo preskupu državu i previše uhljeba u ovoj državi koji previše koštaju. Ta kompozicija koja se vuče nema suverenističku politiku. Nažalost, nemamo ni državnika koji je u stanju tu politiku provesti i na kraju će ispasti sve kao i svih ovih godina, da je država bez državnika najskuplja država, a nažalost tu skupoću plaćaju obični hrvatski građani, u ovom slučaju konkretno poljoprivrednici, što je sramotno!” – zaključuju iz DP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.