Ekonomist Podobnik: Možemo očekivati ne samo recesiju nego i stagflaciju, što je još gore

Boris Podobnik
Snimka zaslona

– Definitivno možemo očekivati ne samo recesiju nego i stagflaciju, što je mnogo gore. To je visoka inflacija, recesija i nezaposlenost. Ona nastaje kada dolazi do velikih šokova. Prirodno je i da nam prijeti nestašica goriva, rekao je Boris Podobnik, ekonomski stručnjak, ZŠEM, gostujući u na HRT-u na temu globalne gospodarske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nestašica goriva i rast cijena dizela

Na upit o tome kako se posljednjih dana govori o mogućoj nestašici goriva, Podobnik je odgovorio:

– Prirodno je da će nam prijetiti nestašica jer da bismo napravili novi plinovod, trebaju nam milijarde i godine. Osnovni problem je što je došlo do poremećaja u opskrbi gorivom i oni se ne mogu preko noći promijeniti. Poseban problem je s dizelom. Ako pogledate kako Europljani proizvode električnu struju – 20 posto je iz plina koji je dolazio iz Rusije. Budući da plin više ne dolazi iz Rusije, a teško da će kao tekući dolaziti u tolikim količinama iz Amerike, onda se plin zamjenjuje dizelom i zato cijene dizela rastu, rekao je Podobnik.

Je li pogodan trenutak za remont rafinerije u Rijeci?

Na upit je li pogodan trenutak za remont rafinerije u Rijeci, rekao je da nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Jest ako ste Mađar. Za njih je najbolji moment jer ćemo mi dizel slati njima po nekoj tržišnoj cijeni. Problem je što ne možemo biti u partnerskom odnosu s Molom jer je on kupio Inu. Dolazit će po cijeni koja će biti na tržištu, a nju će možda određivati Nijemci, Nizozemci, istaknuo je.

> Miro Gavran: ‘Ne mogu se oteti dojmu da je ova kriza u koju ulazi Europa i dobar dio svijeta planirana’
> Dr. sc. Njavro o ekonomskoj krizi: Nalazimo se u izvanrednoj situaciji pa su potrebne i izvanredne mjere

Odluka OPEC-a

Komentirao je i odluku OPEC-a da smanji proizvodnju.

– Čisto sumnjam da su ljudi koji žive na Bliskom istoku potreseni ovim ratom. Postoji rat i u Jemenu koji je podjednako strašan pa mi o njemu ne vodimo brigu. OPEC je do ovoga rata bio na strani Amerikanaca jer su te zemlje ondje više manje dijelile po tome kojoj vjeri pripadate. Sad je to stavljeno u drugi plan. Ono što je vrlo bitno je to što mi ne znamo kolike su zalihe goriva ili plina. Ako je to recimo za 100 godina, a Europljani govore da oni za 10 godina neće više trebati plin i gorivo. Zamislite da vam netko tko vam je bio partner i saveznik u lice kaže da vas neće trebati za 10 godina. Saudijci se zato okreću onima koji planiraju kupovati i dalje plin, a to su Indija, Kina, Rusija. Došlo je do promjene savezništva preko noći, istaknuo je Podobnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.