HZZ: Manje od 300.000 nezaposlenih zbog sezonskog zapošljavanje; Milanović tvrdi kako nije to samo razlog

Zagreb, 23.06.2014 - U svibnju je u Hrvatskoj stopa registrirane nezaposlenosti pala s 21,1 na 19,6 posto, najnižu razinu od rujna prošle godine, pokazuju danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Arhivska fotografija od 17.08.2012. prikazuje ljude kako gledaju popis slobodnih radnih mjesta ispred zgrade HZZ-a u Zagrebu. foto FaH/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ ds

Hrvatski zavod za zapošljavanje na burzi trenutačno evidentira 299.751 nezaposlenog. Manje od 300 tisuća nezaposlenih zadnji je put bilo evidentirano u srpnju 2012. Prema podatcima s internetske stranice HZZ-a danas oko podneva je bilo objavljeno 4898 slobodnih radnih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojka nezaposlenih u odnosu na zimske mjesece znatno je manja zbog sezonskog zapošljavanja, koje je za mnoge barem kratkotrajni bijeg od nezaposlenosti i krajnje neimaštine. U prvih 6 mjeseci sezonske je poslove našlo više od 30 tisuća ljudi, no stvarna brojka vjerojatno je trostruko veća jer mnogi nisu evidentirani na burzi.

Krajem lipnja u evidenciji HZZ-a bilo je 304.925 nezaposlenih, što je u odnosu na svibanj pad za 6,9 posto ili za 22.583 osobe. Broj nezaposlenih bio je manji i na godišnjoj razini, u lipnju ove u odnosu na lipanj prošle godine za 4,1 posto ili 13.185 osoba.

‘Ispod 300 tisuća nismo bili dugo, a kad budemo ispod 200 tisuća možda budemo prestali govoriti o tome’, kazao je na početku današnje sjednice Vlade premijer Zoran Milanović, komentirajući pad broja nezaposlenih. Dodao je kako to nije samo rezultat sezonskog zapošljavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ministri zadovoljni podacima s tržišta rada

“Ovdje imate sezonske utjecaje, međutim dobra vijest je da nezaposlenost pada na godišnjoj razini. To je prvi put praktično u ovih šest godina krize da se događa takav trend i to nešto znači”, izjavio je potpredsjednik Vlade za gospodarstvo Branko Grčić novinarima te dodao kako se nada da se taj trend može održati i dalje.

Na pitanje čime će takav trend održati, odgovorio je sa svime onim što se radi oko gospodarstva. “Pa sve ono što radimo i oko gospodarstva, i restrukturiranja, rješavanja kroz predstečajne nagodbe, očuvanja radnih mjesta, novih projekata, rast industrijske proizvodnje, rast izvoza, svakako je doprinos tome da se zaposlenost u realnom sektoru održi i da konačno počne rasti. I naravno da bi to bio uvjet da se ovaj trend nastavi i dalje”, kazao je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak je pak istaknuo da je smanjenje broja nezaposlenih vidljivo i na godišnjoj razini.

“Djelomično je to efekt sezone, ali kada se godišnje gleda, onda se sigurno vidi i pad nezaposlenosti na godišnjoj razini u posljednje dvije godine i to su trendovi koji smo mi očekivali i željeli prije”, izjavio je Vrdoljak novinarima uoči sjednice Vlade.

Podsjetio je i na podatak o 205 tisuća zaposlenih koji nisu primali plaću u prosincu 2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas ih je 28 tisuća, znači 180 tisuća ljudi je s tada fiktivno zaposlenih danas na mirovini ili prima plaću. Znači ima i pozitivnih efekata i to samo dokazuje da smo na dobrom putu i da trebamo još jače stisnuti reformama kako bi ti rezultati bili što brži, da se vide u svakodnevnom životu građana, jer njima ove statistike ne znače puno”, istaknuo je Vrdoljak.

Upitan pak za komentar kritika da objava liste poslodavaca neće imati efekta, ministar gospodarstva je kazao kako objava te liste “generalno nije loša poruka”.

“Ako već nije išlo drugačije, da netko ima odgovornost da mora ljudima platiti plaću, jer svatko tko radi mora dobiti plaću, onda je ovo jedan od načina da ih se utjera u red. Jednom kad se to napravi onda svi znaju da to ne treba činiti”, zaključio je Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.