-->
Subota, 11 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Otvoreno: Tko će platiti cijenu jeftinog plina?

Podijeli

U jučerašnjoj emisji Otvoreno raspravljalo se o sljedećim temama: koliko će nas koštati ista cijena plina, je li zbog toga ugrožen HEP? Što donosi novi Zakon o tržištu plina? Kako zamrzavanje cijene plina i liberalizaciju tržišta vide oporba i stručnjaci? U emisiji su sudjelovali državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić, bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, predsjednik Hrvatskog elektrogospodarskog sindikat Dubravko Čorak i energetski konzultant Jasminko Umičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tek u petak znat će se po kojoj će cijeni HEP nabavljati plin, no pitanje je tko će tu odluku potpisati ako cijena plina bude veća”, kazao je predsjednik Hrvatskog elektrogospodarskog sindikat Dubravko Čorak. “Tko će donijeti poslovnu odluku ukoliko cijena koja će se kupovati bude drastično viša od cijene 17,90 lipa? Ovo je plastična politička odluka koju treba pozdraviti u obliku građana. Netko mora odgovoriti tko će potpisati taj ugovor. To može biti samo skupštinska odluka.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak slaže se s sindikalistom i dodaje kako bi “politička odluka nekog mogla stajati zatvora”. “Kolega Čikotić će sigurno osigurati da oni preuzmu odgovornost ugovora”, kazao je Vrdoljak cinično. “Sigurno će ministar Dobrović ili Čikotić to potpisati, a ne da Marića nagovaraju da to potpiše. Bio je svojevremeno tako i nalog Sanadera da Mravak potpiše nešto i sad je u zatvoru”, zaključio je. No to nije omelo državnog tajnika u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Ante Čikotić je ponovio kako njihovu odluku podupire premijer Plenković te kako su dubinskom analizom ustvrdili da za njihov plan ima prostora. “Mi smo pažljivo pogledali brojke. Unutar tih brojki postoje i troškovi financiranja. Ako HEP kao majka tvrka daje novac i zaračunava kamate to je samo knjigovodstveni trošak. Nama je važno da će HEP posluje pozitivno. HEP će biti 40 milijuna kuna u plusu.”

“Državne tvrtke koje su u lancu neće pretrpjeti gubitke jer je bilo prostora i ovo je prilika i za razvoj industrije koja će ovim putem dobiti dodatnih 90 milijuna kuna za razvoj i podizanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva”, dodao je Čikotić. Na pitanje od kuda taj novac, Čikotić je odgovorio kako će od 1. travnja mrežarina PLINACRO-u biti niža te da će se ondje naći taj novac. Na pitanje je li onda mogao plin prije pojeftiniti, bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak kazao je kako nije, već da je do sad mogla pojeftiniti samo struja, no boji se da će sada dodatno poskupjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HEP treba dobiti tržišnu cijenu jer ako INA ne ponudi tržišnu cijenu trebaju odgovoriti dioničaru zašto nisu prodali negdje na tržištu po tržišnoj cijeni a ne ponudili HEP-u po nižoj cijeni. Ili će INA dati tržišnu cijenu pa će HEP podnijeti gubitke ili INA neće dati tržišnu cijenu pa će dio podnijeti HEP, a dio INA, ali onda će INA kao dioničko društvo tražiti kompenzacijske mjere.”

S druge strane, vladine namjere jasne su energetskom konzultantu Jasminku Umičeviću. “Cijelo objašnjenje je logično. Prateći otprilike tržište činjenica je da su energetske djelatnosti regulirane djelatnosti. Prodaja kućanstvima je vrlo senzitivna. Vlada je došla u situaciji da će pustiti, ili potpuno tržišno divljanje cijena. Tu je bilo pitanje. Rezerve sigurno postoje.”

Sindikalist Dubravko Čorak iznio je računicu da bi poskupljenjem plina od samo 4 lipe stvorilo dodatan trošak od 248 milijuna kuna. Pitao je državnog tajnika da mu pojasni tu matematiku. Ivan Vrdoljak nato je upozorio Vladu da se ne dogodi da zbog njihove zakašnjele odluke trpe dobavljači i distributeri. Upozorio je i kako se ne smije dogoditi da na koncu HEP mora podmiriti račune tako što će povećati cijenu struje pa će građani koji ne koriste plin kroz račune za struju podmirivati račune onima koji imaju plin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No državni tajnik nije zabrinut. “Po našim saznanjima i kalkulacijama kad se počela primjenjivati ruska formula milijardu i 600 milijuna kuna su građani platiti više plin. U ovom novom modelu pronašli smo prostor i zasigurno će i ubuduće plin biti konkurentan. INA je naša stožerna kompanija. Ona je veliki proizvođač plina. Ina će svakako biti u budućem periodu i veći sudionik.”

Energetski konzultant Jasminko Umičević na to je podsjetio kako INA “plaća smiješno niske koncesijske naknade – Ina danas plaća naknadu samo 10%.” Pitao je državnog tajnika hoće li razliku platiti građani, a Čikotić mu je na to odgovorio kako su jedino što građani plaćaju loše političke odluke njegovih prethodnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt.hr

1 KOMENTAR

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci