Prijedlogom ZOR-a i Zakonom o reprezentativnosti onemogućava se organiziranje štrajka – time se krši Ustav

Žalosna je činjenica da je je Vlada, koja sebe naziva socijaldemokratskom, uputila u saborsku proceduru konačan prijedlog Zakona o radu i Zakona o reprezentativnosti u koje je unijela odredbe koje onemogućavanju organiziranje štrajka, osim u slučaju neisplate plaće, i kolektivno pregovaranje strukovnim sindikatima, rekao je predsjednik HURS-a Ozren Matijašević na konferenciji za medije Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS) i Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onemogućava se štrajk sindikatima koji nisu reprezentativni, a za reprezentativnost sindikata traži se najmanje 20 posto od ukupnog članstva sindikata na području za koje se kolektivno pregovara. Tu je jasna namjera da se Hrvatski liječnički sindikat, koji da se u njega učlane svi liječnici iz javnog sektora, ne može doseći propisani cenzus od 20 posto članova, istaknuo je Matijašević.

„Time se krši Ustav“, tvrdi Matijašević i dodaje da novi prijedlog briše strukovne sindikate.

Matijašević je kazao kako ministar Mirando Mrsić ne poštuje većinski stav sindikata te umjesto da stopa reprezentativnosti bude 10 posto što je većinski stav sindikata, on usvaja prijedlog zakona s 20 posto, što je obračun s Hrvatskim liječničkim sindikatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski liječnički sindikat, koji je nakon neuspješnih pregovara organizirao štrajk, pokušali su ga slomiti uvođenjem radne obveze, istinski zastupa interese članova sindikata i društva, pa se upravo njima pokušava oduzeti sindikalno djelovanje, istaknuo je Matijašević.

Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata i potpredsjednik HURS-a – Ivica Babić, pojasnio je kako se Zakonom o reprezentativnosti, HLJS oduzima pravo na kolektivno pregovaranje, a stanje u zdravstvu se i dalje pogoršava-600 liječnika od kojih 65 posto specijalista, zatražilo je papire kako bi otišli iz Hrvatske.

„Nečija je namjera uništiti javni sektor, svima dostupan i kvalitetan, smatra Babić te dodaje kako se liječnike može izostaviti, ali ih se ne može zaustaviti“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako sindikatu uzmete štrajk i kolektivno pregovaranje onda ga pretvarate u sindikat koji smo imali u bivšoj državi“, rekao je Babić te dodao da „tada sindikatu preostaje jedino nabavljati svinjske polovice, a HLJS nije osnovan zato.“

„To je udar na najosnovnija ljudska i radnička prava, slobodu sindikalnog organiziranja i djelovanja“, naglasio je Matijašević te dodao kako je smisao sindikata zaključivanje kolektivnih ugovora, koje ako ne uspije, djeluje se štrajkom.

Pravo štrajka jamči i štiti Ustav RH člankom 61., također i međunarodne konvencije, a naša Vlada u međunarodnoj javnosti glumi poštivanje ljudskih prava, dok s druge strane stvara ovakve zakonske prijedloge, kazao je Matijašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su prijedlozi poslani na čitanje u Sabor, upućeno je pismo saborskim zastupnicima, s predloženim amandmanima u kojima traže potporu da se za reprezentativnost sindikata odredi 10 posto, umjesto 20 posto, od ukupnog broja sindikalno organiziranih radnika na području za koje se pregovara.

Nadaju se da će se njihovi zahtjevi uvažiti te da saborski zastupnici neće glasovati prema stranačkim obvezama, no ukoliko se se to ne dogodi obavijestit će Međunarodnu organizaciju rada, čije se konvencije moraju poštovati, a zatražit će i ocjenu ustavnosti ZOR-a, potaknuti njihovom brzom odlukom oko Obiteljskog zakona.

„Je li interes nekome od sindikalne scene napraviti bivše socijalističke sindikata“, pita se Babić i zaključuje kako se „neki još nisu oteli vremenu kada su bili aktivisti u takvim sindikatima“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.