Na svjetskim su burzama cijene dionica pale i prošloga tjedna, već trećega zaredom, jer su ulagače razočarali slabi pokazatelji iz najvećih svjetskih gospodarstava i MMF-ovo smanjenje procjena rasta za ovu godinu.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 2,7 posto, na 16.544 boda, dok je S&P 500 potonuo 3,1 posto, na 1.906 bodova, a Nasdaq indeks 4,5 posto, na 4.276 bodova. To je treći tjedan zaredom kako su indeksi pali i njihov najveći tjedni gubitak od svibnja 2012. godine.
Pad S&P 500 indeksa na najnižu razinu od kraja svibnja ponajviše je posljedica loših pokazatelja iz eurozone. Njemački izvoz potonuo je u kolovozu 5,8 posto na mjesečnoj razini, najviše od 2009. godine. Kako su u istom mjesecu oštro pale industrijska proizvodnja i narudžbe, ulagači se plaše da najvećem europskom gospodarstvu ponovno prijeti recesija, što bi loše utjecalo na cijelu eurozonu.
“Usporavanje rasta gospodarstava u svijetu i nesigurnost zbog ukrajinske krize glavni su razlozi pada izvoza. Njemačkom je gospodarstvu u rujnu potrebno malo čudo da bi izbjeglo recesiju u trećem tromjesečju”, kaže Carsten Brzeski, ekonomist u ING-u.
Ništa bolje vijesti nisu stigle ni iz Francuske i Italije, a ulagače je dodatno zabrinula odluka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o smanjenju procjena rasta sva tri najveća gospodarstva eurozone.
MMF je snizio i prognoze rasta za cijelo svjetsko gospodarstvo, i to već treći puta ove godine. Sada očekuje da će u 2014. ono porasti za 3,3 posto, 0,4 postotna boda manje nego što je prije prognozirao. To sugerira da će okruženje u kojem posluju kompanije, posebice one koje su izložene međunarodnim tržištima, ostati i dalje teško.
Tržište je uzdrmao i James Bullard, predsjednik Fedove podružnice u St. Louisu, kazavši kako je zabrinut zbog nepovezanosti između tržišnih i Fedovih stajališta po pitanju kamata. “Tržišta čine pogrešku”, kazao je Bullard u četvrtak i tako šokirao ulagače.
Naime, u srijedu su cijene dionica snažno porasle upravo zbog toga što su zabilješke s nedavne sjednice čelnika Feda ulagači protumačili kao poruku da će središnja banka odgoditi zaoštravanje monetarne politike. No, nakon Bullardove izjave u četvrtak su svi ti dobici izbrisani.
U listopadu će Fed okončati programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, koji su godinama podržavali tržište dionica. A iduće se godine očekuje i prvo povećanje kamatnih stopa još od 2008. godine, pa će tržište izgubiti i drugu polugu koja ga je godinama podržavala.
“Sa završetkom kvantitativnog popuštanja monetarne politike tržišta gube jednu polugu. Na putu smo zaoštravanja monetarne politike, ono što nam je dosad bio vjetar u jedra postat će čeoni vjetar”, kaže Michael O’Rourke, strateg u tvrtki JonesTrading.
Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje velik obujam trgovanja. Posljednjih je dana na američkim burzama vlasnika mijenjalo između 8,3 i 9 milijardi dionica, dok prosječan dnevni obujam u posljednjih pet dana iznosi 7,4 milijarde.
Na nesigurnost ukazuje i skok VIX indeksa ‘straha’ Čikaške burze opcija iznad razine od 20 bodova, po prvi puta od veljače. U cijelom proteklom tjednu taj je indeks porastao 46 posto, što pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE skliznuo je 2,9 posto, na 6.339 bodova, dok je pariški CAC potonuo 4,9 posto, na 4.073 boda, a frankfurtski DAX 4,4 posto, na 8.788 bodova, najnižu razinu u godinu dana.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna pao 2,6 posto, na 15.300 bodova, najnižu razinu u dva mjeseca.