Vanđelić o prodaji Ine: To je prljava igra

vanđelić
Foto: Fah

Bivši predsjednik Fonda za obnovu i Nadzornog odbora INA-e, Damir Vanđelić  komentirao je aferu u Ini. Premijer je najavio je kako će od pravnih stručnjaka za arbitražu i DORH-a zatražiti mišljenje, na što Vanđelić kaže kako je to odličan primjer manipulacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba traži od HDZ-a da podrži svjedočenje glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek, predsjednika Vrhovnog suda Dobronića i ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenice pred odborom za pravosuđe kako bi se razbistrile okolnosti o kojima je i sam Vanđelić svjedočio pred Antikorupcijskim vijećem o nečinjenju države i onoga na što je i sam sudac Dobronić upozoravao i kasnije i rekao kako treba poništiti Sanaderove dodatke ugovora s MOL-om.

“Već dugo vremena o tome razgovaramo, a tiče se toga, da prema mnogim pravnim stručnjacima nema nikakve prepreke da treba poništiti dodatak ugovora između Hrvatske i MOL-a na Trgovačkom sudu u Zagrebu, temeljem pravomoćne presude Ivi Sanaderu. Nisam čuo nijednu zamjerku tome, ni vidio pravna mišljenja na koja se poziva ministar Davor Filipović i smatram kako bi bilo dobro da se objave da ih i drugi pravni stručnjaci mogu komentirati”, rekao je Vanđelić za N1 i dodao da opet govorimo o dokumentima koje nitko nije vidio.

Arbitraža?

Premijer je najavio je kako će od pravnih stručnjaka za arbitražu i DORH-a zatražiti mišljenje, na što Vanđelić kaže kako je to odličan primjer manipulacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da premijer Plenković igra na to da će s protokom vremena interes za aferom Ina splasnuti i da je to sad svima već jasno o čemu se radi. Ako postoje neka pravna mišljenja neka ih pokaže. Ja sam bio svjedok na suđenju Ivi Sanderu i na obje arbitraže. To su trgovačke arbitraže, trgovački sud utemeljen na uzancama UN-a koji se bavi trgovačkim pravom koji razmatra trgovačke ugovore i tamo se ne donosi kazneni predmet kao što je to predmet protiv Ive Sanadera”, objašnjava vanđelić i dodaje kako se tada arbitražni sud nije fokusirao na predmet, odnosno na ispunjenje ugovora s jedne i druge ugovorne strane već na kazneni predmet koji je zastranio samim time kad je Ustavni sud to suđenje vratio na početak.

“No to trebamo staviti sa strane sad. Postoji kritična masa koja smatra da taj dodatak ugovora proglasiti ništetnim”, rekao je Vanđelić.

Vanđelić: To je prljava igra

Ponovio je ono o čemu je govorio tijekom svjedočenja na Antikorupcijskom vijeću: da je Hanfa podigla dvije kaznene prijave, na temelju kojih je MOL potegnuo upravne sporove koje je izgubio u ta dva slučaju, a Hanfa je dokazala da se istovremeno trgovalo po nekim drugim cjenama koje su pokazale da su hrvatski branitelji izgubili između 850 i milijardu i sto milijuna kuna što je praktično dva puta veći fond nego trenutni fond hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Vanđelić: Kada bi se otvorila istraga o HEP-u samo o tome bismo tri godine…

“Ne samo da je još jedan braniteljski fond izgubio jako puno, a prodan je MOL-u, a to je onih 7 posto ključnih dionica bez kojih MOL nikad ne bi imao 50 posto”, tvrdi Vanđelić i dodaje kako je to jedna prljava igra i kako je zbog toga pozvao na reviziju kaznenih prijava Hanfe koje su se se 12 godina kiselile.

Čudne okolnosti

“Od te revizije se odustalo nakon što je bivši glavni državni odvjetnik gospodin Dražen Jelinić, dva tjedna prije nego je smijenjen, preselio taj predmet na Općinsko državno odvjetništvo gospodinu koji je došao iz građanskog odjela u Zlataru, koji je od tog predmeta odustao”, tvrdi Vanđelić i dodaje kako je predmet oduzet USKOK-u i dao se Općinskom državnom odvjetništvu.

“Dakle vrlo, vrlo čudne okolnosti”, kaže Vanđelić i dodaje kako nitko na prijave Hanfe nije imao primjedbe te kako zbog tih čudnih okolnosti traži reviziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Podsjećam kako je u Fondu hrvatskih branitelja svaki branitelj izgubio otprilike 4000 kuna”, kaže Vanđelić.

>Vanđelić: Plenkovićev govor o terorizmu na prosvjedu vrlo je opasan pokušaj upravljanja društvom

Vanđelić o igračima vezanim za Fortenovu

Govorio je i odnosu različitih igrača vezanih za Fortenova grupu.

Vanđelić se složio s tvrdnjama oporbenih zastupnika da sad na naplatu dolaze mnoge nagazne mine zaostale iz Lex Agrokora. Smatra kako je i dobra stvar to što su mirovinci izašli iz cijele te priče i podsjetio kako smo već u Agrokoru izgubili naše mirovine.

“Mi gubimo novac. Porezna uprava je izgubila 154 milijuna kuna, a taj novac ćemo mi porezni obveznici kad tad morati platiti. Prema tome mi cijelo vrijeme gubimo. Ja sam mirniji s tim da su mirovinci izvan toga nego u tome”, kaže Vanđelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vanđelić kaže kako je i sam sudjelovao na sastancima vjerovnika s tadašnjim upravama Agrokora, kasnije Fortenove i mi smo govorili tada da je za očuvanje njihove likvidnosti bilo potrebno 250 milijuna eura. “Dakle to nije neki novac koji je nemoguć čak ni za hrvatske uvjete. Mi smo prije lex Agrokora imali stečajne zakone i mnogi su pravni stručnjaci Hrvatsku tad upozoravali da se u to ne upliće zato što je onda Republika Hrvatska može biti izložena tužbama koje se mogu kretati u milijardama”, rekao je Vanđelić.

“Ne tuži samo Ivica Todorić Hrvatsku u Washingtonu, već i neki obvezničari društva u Nizozemskoj su u nekim fazama razmatranju tužbi. I nisu oni jedini. Mnogi čekaju rasplete nekih pravnih procesa u Hrvatskoj kako bi mogli tužiti u inozemstvu. Taj val tužbi se još uvijek negdje gnoji i pitanje je kad će taj čir puknuti”, kaže Vanđelić koji podsjeća kako bi za Hrvatsku najbolje bilo da su po tadašnjem stečajnom zakonu Agrokor išao u stečaj sa preustrojem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.