Većina banaka palih na ‘stres testu’ ECB-a riješila probleme

Otprilike svaka peta od 130 najvećih banaka eurozone nije prošla na provjeri kapitala na kraju prošle godine, no većina njih u ovoj je godini već povećala kapital i poboljšala svoje financije, pokazuje izvješće Europske središnje banke (ECB), prenosi hrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slika europskog bankarskog sustava bolja je nego što se očekivalo, a najveće probleme ECB je pronašla u Italiji, Cipru i Grčkoj. No, većina od 25 banaka koje su pale na ‘stres testu’ i kojima je na kraju prošle godine nedostajalo 25 milijardi eura kapitala već je riješilo svoje probleme.

U ovoj su godini povećale kapital za 15 milijardi eura, pa desetak ostalih mora pronaći još samo 10 milijardi eura dodatnih sredstava. ‘Stres test’, osmišljen kao ‘clean start’ prije nego što u studenome ECB preuzme nadzor nad bankama, daje najjasniju sliku bankarskog sustava eurozone sedam godina nakon izbijanja globalne financijske krize, recesije i dužničke krize u eurozoni koja je zaprijetila bankrotom nekim članicama tog bloka.

Rezultati testa ECB-a i Europskih bankarskih regulatornih vlasti (EBA) pokazali su da je pred najvećim izazovom Italija, jer na testu nije prošlo devet tamošnjih banaka, pri čemu još dvije moraju prikupiti svježi novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na testu nisu prošle ni tri grčke, tri ciparske, po dvije banke iz Belgije i Slovenije, te po jedna iz Francuske, Njemačke, Austrije, Irske i Portugala.

Ovo je, inače, već četvrti pokušaj Europe da očisti svoj financijski sektor. U prethodnim pokušajima bilo je propusta, pa su, primjerice, svojednobno irske banke dobile dobre ocjene da bi nedugo potom njihovi problemi doveli Irsku na rub bankrota.

Ovaj ‘stres test’, smatra se, međutim, dosad najstrožim. S jedne strane, pregledane su sve stavke banaka kako bi se utvrdila njihova imovina, dok su s druge strane provedeni testovi kako bi banke izdržale novu gospodarsku krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.