Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

22. kolovoza 1680. umro isusovac Stjepan Glavač – tvorac prve zemljopisne karte Hrvatske

Podijeli

Stjepan Glavač je katolički svećenik i tvorac prve zemljopisne karte Hrvatske. Karta je izrađena za potrebe obrane od Turaka, a sam Glavač je prikupio podatke obilazeći hrvatske krajeve. Bila je to prvorazredna karta kartografije tog vremena i kao takva uvedena je u svjetsku kartografiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 22. kolovoza 1680. umro je u Slovačkoj Stjepan Glavač, katolički svećenik, isusovac i hrvatski kartograf. Iako postoje prijepori oko točnog datuma smrti, većina stručnjaka smatra današnji dan točnim danom smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rođen je 1627. u hrvatskom „baroknom biseru“ Varaždinu gdje je završio isusovačku gimnaziju, studij u Grazu, te postaje redovnik Družbe Isusove i katolički svećenik.

Stjepan Glavač je ujedno i prvi profesor filozofije na Akademiji u Zagrebu 1663. na čijem je otvorenju držao i uvodni govor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijednost Glavačeve karta Hrvatske

Prva potpuna zemljopisna karta Hrvatske vjerojatno je tiskana u Wagensbergu. Na njoj je prikazan prostor današnje središnje Hrvatske koja je u to vrijeme bila jedino područje koje Turci nisu osvojili. Na karti su točno označene granične utvrde sa hrvatske i turske strane, pa se zna da je izrađena u vojno-obrambene svrhe jer je turski imperijalizam zaprijetio u to vrijeme samom srcu Europe – Beču. Naručitelji su bili biskup Borković (znajući da je Glavač vrstan matematičar i crtač), i ban Nikola Erdődy, kojima je Glavač i posvetio svoje djelo.

U posveti piše da se ovo djelo posvećuje i Hrvatskom Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naslov tog djela u potpunosti glasi: Nova hactenus editarum mendis expugatis ac multis quae omissa erant additis accurate concinnata partium Regni Sclavoniae et Croatiae a Christianitate etiamnum possessarum confiniumque descriptio (1673.)
Unikatni primjerak karte pronađen je u Valvasorovoj kartografskoj zbirci, a čuva se u HAZU u Zagrebu.
Dio je svjetske kartografske baštine.

Opširnije o velikoj vrijednosti Glavačeva djela možete pročitati na:
hrcak.srce.hr/file/145538

dok detaljne i razrađene elemente prekrasne Glavačeve karte možete pogledati na:
http://www.kartografija.hr/tl_files/Hkd/dogadjaji/kARTografija/prezentacije/Rajakovic.pdf

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: enciklopedija.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci