Na današnji dan 22. rujna 1905. u Premanturi, u hrvatskoj Istri rodio se Ive Mihovilović, jedan od najcjenjenijih i najčitanijih hrvatskih novinara 20 stoljeća. On je jedan od ljudi koji je racionalnim i moralnim pristupom dao temelje modernom hrvatskom novinarstvu.
Burni životopis – zatvarali ga svi totalitarni režimi
Već kao 19-godišnjak počinje uređivati hrvatsku Istarsku riječ. Talijani u Istri 1927. zabranjuju sve hrvatske i slovenske novine (u slovenskom dijelu Istre), pa 1928. Mihovilović bježi prvo u Split, pa u Zagreb gdje je uređivao tjednik Istra. Tu postaje 1936. glavni urednik lista Novosti, koji je tada u Zagrebu imao nevjerojatnih 25.000 primjeraka naklade. U Novosti dovodi takva imena kao Hrvoje Macanović, Vladimir Nazor, Ivan Goran Kovačić, Stanislav Šimić, Ranko Marinković i brojne druge hrvatske ugledne kulturne radnike tog vremena.
Zbog svoje suradnje sa pokretom otpora bio je uhićen 1944., a da bi apsurd bio veći partizani ga uhićuju već 1945. kod Bleiburga, te ga tri mjeseca drže u zatvoru na ispitivanju.
Vjesnik u srijedu i Spectator
Osnivač je VUS-a (Vjesnika u srijedu) koji je u jednoumnom komunističkom sustavu bio vrlo popularan među Hrvatima, a dostigao je nakladu od 300.000 primjeraka! U tom časopisu, unutar datih uvjeta, su djelovali mnogi hrvatski domoljubi poput Krešimira Džebe, Srećka Freundlicha, Nede Krmpotić i drugih.
Neumornost i lucidnost novinara Mihovilovića i sumnjičavost svih režima, što ga je pratila za čitava života, sjedinile su se 1953. u njegovom glasovitom pseudonimu Spectator. Više od tri desetljeća ovo ime bit će sinonim za ažurnost, objektivnost i točnost, koliko je to moguće u jednom totalitarnom režimu. Ali i čitanost – što Mihoviloviću donosi status kultne figure hrvatske novinarske scene. Pod tim će imenom biti suradnikom mnogih redakcija i jedan od najčitanijih hrvatskih novinara sve do svoje smrti, 1988. godine.
Izvor: Narod.hr
Photo: www.mvinfo.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.