Afera softver: Uhićena Plenkovićeva bivša ministrica Žalac i još tri osobe, među njima i aktualni državni dužnosnik

Foto: fah

Gabrijela Žalac i još tri osobe uhićene su danas zbog Afere softver iz vremena kad je bila ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a u Vladi Andreja Plenkovića. Među uhićenima je i jedan aktualni državni dužnosnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da su danas uhićene četiri osobe, među kojima su “bivša državna dužnosnica i aktualni državni dužnosnik”. Prema neslužbenim informacijama, riječ je o Gabrijeli Žalac, bivšoj ministrici regionalnog razvoja i fondova EU-a te Tomislavu Petricu, ravnatelju Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata (SAFU).

“Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta u koordinaciji s Uredom europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj provode finalizaciju kriminalističkog istraživanja zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta.

Kriminalističkim istraživanjem obuhvaćeno je nekoliko fizičkih te pravnih osoba s područja Policijske uprave zagrebačke, Policijske uprave splitsko-dalmatinske i Policijske uprave vukovarsko-srijemske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas u ranim jutarnjim satima uhićene su četiri osobe, među kojima se nalazi jedna bivša državna dužnosnica te jedan aktualni državni dužnosnik.

U tijeku je provođenje više dokaznih radnji, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija će protiv osumnjičenih osoba podnijeti kaznenu prijavu Uredu europskog tužitelja u Republici Hrvatskoj, kada ćemo biti u mogućnosti objaviti priopćenje s više detalja”, priopćeno je iz MUP-a.

O cijelom slučaju oglasio se i Ured europskog javnog tužitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ured europskog javnog tužitelja u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provodi hitne dokazne radnje danas, 10. studenoga 2021. godine, u Hrvatskoj.

Navedene radnje odnose se na četiri osobe za koje se sumnja da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava.

Ured europskog javnog tužitelja će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju, o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Do tada neće biti objavljivane nikakve dodatne pojedinosti”, priopćeno je iz Ureda europskog javnog tužitelja, piše dnevnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera softver

Ministarstvo unutarnjih poslova potvrdilo je prije dvadesetak dana da se provodi kriminalističko istraživanje u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Navodno se istražuju sumnje na preplaćeni posao izrade softvera, koji je Telegram otkrio još 2019. godine. Sada doznajemo da je policija prije nekoliko tjedana, 27. rujna, ušla u Ministarstvo s nalogom za pretres te su zaplijenili dio računalne opreme i dokumentaciju.

Riječ je o poslu koji je tvrtka Ampelos 2018. godine dobila od Ministarstva regionalnog razvoja, a Ampelos je za razvoj Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem potpisao ugovor vrijedan 13 milijuna kuna bez PDV-a.

Na taj projekt najprije je planirano utrošiti 5,76 milijuna kuna, no vrijednost je ipak procijenjena na 9,86 milijuna kuna, a na kraju se iznos popeo na 13 milijuna bez PDV-a. U poslovnim knjigama Ampelosa stoji da je trošak izrade sustava iznosio 2,9 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.