Agenciji za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata nepovoljno mišljenje državnog revizora

Foto: Fah

Državni ured za reviziju u četvrtak je dostavio Hrvatskom saboru 20 revizorskih izvješća, od čega se devet odnosilo na korisnike državnog proračuna, pri čemu su tri dobila bezuvjetno, pet uvjetno, dok je Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata dobila nepovoljno mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ostalih izvješća, jedno se odnosi na reviziju učinkovitosti javne nabave, dok se deset izvješća odnose na provjeru provedbe daljnjih preporuka u prije obavljenim revizijama.

Kako je kazala pomoćnica glavnog državnog evizora Biserka Čoh Mikulec, sva izvješća su danas dostavljena DORH-u, a objavljena su i na mrežnim stranicama Državnog ureda za reviziju.

U slučaju Hrvatske agencije za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata, kako je istaknula Čoh Mikulec, DORH-u je, uz izvješće, dostavljena i dokumentacija koja se odnosi na nepravilnosti koje su utvrđene u toj agenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako stoji u izvješću objavljenom na mrežnim stranicama Državnog ureda, u Hrvatskoj agenciji za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata ‘obavljenom revizijom za 2015. su utvrđene nepravilnosti i propusti koje se odnose na planiranje, računovodstveno poslovanje, rashode, formiranje i skladištenje zaliha nafte i naftnih derivata te javnu nabavu’.

Uvjetno mišljenje Državnog ureda za reviziju dobili su Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) te Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG – BICRO).

S druge strane, pak, Državni zavod za statistiku, Ravnateljstvo za robne zalihe i Savjetodavna služba dobili su bezuvjetno mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti javne nabave odnosi se na Hrvatsku lutriju, a kako je ocijenjeno, to društvo učinkovito provodi javnu nabavu, no dane su im preporuke čija bi provedba, kako kažu iz Državnog ureda, ‘povećala odgovornost za upravljanje javnim sredstvima’.

Deset izvješća o obavljenoj provjeri provedbe danih preporuka u prije obavljenim revizijama učinkovitosti odnose se na javnu nabavu u Narodnim novinama te na sprječavanje i otkrivanje prijevara kod trgovačkih društava u vlasništvu lokalnih jedinica na području Bjelovarsko-bilogorske, Karlovačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske, Osječko-baranjske, Šibensko-kninske, Virovitičko-podravske županije te Zagrebačkog holdinga. Također, Hrvatskom saboru dostavljeno je i izvješće o ekonomskoj opravdanosti razlika u cijeni javne vodoopskrbe na području Koprivničko-križevačke županije.

“Broj provedenih preporuka raste, što znači da subjekti sve više provode preporuke Državnog ureda za reviziju”, ističu iz tog Ureda, pri čemu napominju kako su prije desetak godina subjekti provodili 50 posto danih preporuka, dok to sada iznosi iznad 70 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.