Vlada je u četvrtak odbacila tvrdnje da ne može smijeniti ili opozvati izvanrednog povjerenika Agrokora Antu Ramljaka, ističući da to mogu učiniti Vlada ili Trgovački sud ako budu smatrali da izvanredni povjerenik ne radi svoj posao kvalitetno i profesionalno, na korist kompanije i njezinih vjerovnika.
Nije točno da Vlada ili Trgovački sud ne mogu smijeniti odnosno opozvati izvanrednog povjerenika Agrokora Antu Ramljaka, jer članak 15. Zakona o postupku izvanredne uprave kaže “Sud može opozvati izvanrednog povjerenika te imenovati novog u bilo koje doba na prijedlog Vlade”, stoji u Vladinu priopćenju.
Ako Trgovački sud ili Vlada budu smatrali da izvanredni povjerenik ne radi svoj posao kvalitetno i profesionalno, na korist kompanije i njenih vjerovnika, on može biti opozvan.
Odredba ugovora koja kaže da će se Vladino smjenjivanje Ramljaka ili savjetnika za restrukturiranje smatrati neispunjavanjem obveze, koje rezultira odštetnim zahtjevom, predstavlja logičan pokušaj kreditora da se zaštite od eventualnog imenovanja osoba s neadekvatnim kompetencijama, ističe Vlada.
Kreditorima je u interesu da njihov kredit bude vraćen, za što je potrebno da se postupak izvanredne uprave vodi na najvišim profesionalnim načelima. Ovo shvaćamo kao potvrdu da je ono što je Vlada dosad činila u postupku izvanredne uprave, uključujući i prijedlog imenovanja izvanrednog povjerenika i suglasnost koja je data na izbor AlixPartners kao savjetnika za restrukturiranje, napravljeno u skladu s najvišim profesionalnim standardima, navodi se u priopćenju.
Kada bi Vlada ili nadležni sud imali razloga opozvati izvanrednog povjerenika i ako bi to i učinili, na kreditorima bi bilo da odluče rezultira li takva odluka dolaskom kredita na naplatu ili ne. Ništa ih ne bi priječilo u tome da prihvate novog povjerenika, ako bi procijenili da će adekvatno voditi postupak izvanredne uprave. Za to služi i zato postoji institucija tzv. waiver-a odnosno izuzeća od neispunjavanja obveze, što je kod ovakvih ugovora standardna procedura.
Prava Vlade su utvrđena zakonom
Prava Vlade u odnosu na izvanrednu upravu su utvrđena zakonom i niti jedan ugovor ih ne može umanjiti, tvrdi se u priopćenju.
Vezano uz predlaganje plana za financijsko restrukturiranje, smatramo da se ova odredba ni na koji način ne odnosi na nagodbu (eng. „settlement“ se ne spominje nigdje u ovoj odredbi) o kojoj govori Zakon o postupku izvanredne uprave, već se odnosi na eventualno financijsko restrukturiranje, odnosno preuzimanje novih zaduženja pojedinačnih kompanije ili cijele grupe.
Odredba kaže da u tom slučaju za tako nešto Agrokor ili pojedinačne kompanije trebaju pisano odobrenje kreditora po ovom ugovoru, što smatramo razumnom zaštitom kreditora, napominju iz Vlade.
Kako su kreditori ujedno i najveći vjerovnici te kandidati za vjerovničko vijeće, smatramo da je savjetovanje s vjerovnicima o razredima vjerovnika o kojoj govori ugovor potreban, sastavni dio ukupnog procesa određivanja razreda vjerovnika. Savjetovanje istovremeno nije ni na koji način obvezujuće po izvanrednu upravu niti ograničeno samo na ove vjerovnike. Nakon savjetovanja, izvanredna uprava određuje razrede vjerovnika u skladu s priznatim tražbinama, a zadnju riječ i ovdje ima Trgovački sud.
Što se tiče odredbe da će izvanredna uprava “osigurati da, u mjeri u kojoj je to zakonito moguće, kreditori budu tretirani kao poseban razred vjerovnika s posebnim pravom glasa, te s najvišim pravom prvenstva za sve svrhe”, ona jasno kaže da će to biti “u mjeri u kojoj je to zakonito moguće”. Zadnju riječ ovdje ima Zakon o postupku izvanredne uprave, a kako tako nešto prema zakonu nije moguće, jasno je da takav razred vjerovnika neće biti formiran.
Iz svega navedenoga proizlazi da navedeni ugovor o financiranju ne ograničava prava Vlade ili Trgovačkog suda u postupku izvanredne uprave, između ostalog i stoga što je postupak izvanredne uprava platforma na kojoj sami vjerovnici moraju postići nagodbu, kao što je dio vjerovnika postigao i dogovor o ovom financiranju, kaže se u priopćenju.