Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović kazao je nakon sastanka sa sindikatima i Hrvatskom udrugom poslodavaca da su prezentirane izmjene zakona o mirovinskom osiguranju i zakona o radu, odnosno šest zakona iz domene radnog zakonodavstva.
– Manje više smo se uslugasili oko toga da ćemo se za nekoliko dana opet vidjeti na bilateralnim sastancima i prodiskutirati o prijedlozima koje smo predložili. Ono što cijelo vrijeme promoviramo je da stimuliramo duži ostanak u svijetu rada. Zato mijenjamo zakonsku regulativu tako da omogućujemo radnicima do 68. godine da se zadrže u svijetu rada. Kroz radno zakonodavstvo potičemo duži ostanak u svijetu rada, adekvatnije mirovine i rješavanje problema iz konteksta rada i iz konteksta mirovinskog sustava.
Na sastanku se raspravljalo o izmjenama Zakona o radu, Zakona o državnim službenicima, Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o odgoju i obrazovanju te Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.
– Prezentirali smo predložene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju i Zakona o radu, odnosno šest zakona u domeni radnog zakonodavstva, pojasnio je Aladrović.
Zakoni već danas u javnoj raspravi
Ministar je dodao i kako će zakoni već danas krenuti u javnu raspravu te će se kroz 14 dana vidjeti postoji li još mogućnosti za daljnjim unaprijeđenjem propisa.
– Mi kao Vlada smo se vrlo jasno odredili koji su naši ciljevi i stavovi i kako smatramo da možemo dugoročno omogućiti da sustavi budu kvalitetni i održivi na zadovoljstvo svih građana Hrvatske, stoga smo takav prijedlog i napravili. Naravno pričekati ćemo prijedloge sindikata i poslodavaca, naglasio je Aladrović. Dodao je kako smatra da su postigli kvalitetne prijedloge Zakona kojim će obuhvatiti cijeli sustav te će ga učiniti dugoročno kvalitetnim i održivim. Tvrdi i kako statička procjena učinka Zakona o mirovinskom sustavu i dalje stoji te će državni proračun koštati 45 milijardi kuna.
– Što se tiče Zakona o mirovinskom osiguranju zapravo se prihvaćaju samo izmjene koje su bile dio referendumskog pitanja, a što se tiče Zakona o radu mijenjalo se u pravilu po jedan dva ili tri članka u svakom od navedenih šest zakona. To su blage izmjene u smjeru normativne djelatnosti, ustvrdio je Aladrović.
Nakon javne rasprave zakonske će izmjene, najavio je ministar, u hitnu saborsku proceduru.
Na novinarsko pitanje jesu li poslodavci bili zadovoljni pregovorima i predstavljaju li im problem otpremnine ministar Aladrović je izbjegao konkretan odgovor.
– Recimo da je jedan od problema problem otpremnina u ovom pitanju, no Zakon o radu definira puno šire radno zakonodavstvo tako da se mi ne bi ograničavali samo na ovaj dio, poručio je Aladrović.
Objasnio je i tko će moći raditi do 68. godine te na koji način će se to radnicima i omogućiti.
– To će se odnositi na sve radnike. Ukoliko poslodavac nije zadovoljan s radnikom ima druge institute da mu se eventualno zahvali. Ako poslodavac ima potrebe za tim radnikom, dakle u tom slučaju mogućnost ostanka u svijetu rada traje do 68. godine, ili ako se drugačije dogovore, zaključio je Aladrović. Napomenuo je i da se izmjene odnose na sve državne i javne službenike.
Sever uoči sastanka: Nema razgovora o mirovinskom osiguranju
Uoči razgovora Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, kazao je da sindikati pristaju samo na razgovor o zakonu o radu i neke druge prateće zakone.
– Nema razgovora o zakonu o mirovinskom osiguranju, jedino se otvara priča kako i na koji način kroz ove druge zakone otvoriti prostor ljudima koji mogu i žele ostati dulje raditi, da to i rade, rekao je Sever.
Dodao je da na današnjem sastanku neće biti riječi o povlaštenim mirovinama.
– Mi smo rekli da u ovome trenutku uopće nećemo razgovarati o mirovinskom sustavu, rekao je, piše HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.