Hrvatski novinar s poljskom adresom Goran Andrijanić na X-u se osvrnuo na podršku koju od određenih grupacija iz Hrvatske dobivaju studentski prosvjedi u Srbiji.
Smatra da hrvatska demokracija ima manjkavosti, ”ali stavljati znak jednakosti između srpskog autoritarnog sustava i Hrvatske, tvrditi kako bi naši studenti trebali izaći na ulice kao njihovi vršnjaci u Beogradu, jest simptom glupog političkog infantilizma, možda i nečega opasnijeg”.
>Društvo logoraša: Prosvjedi podrške srbijanskim studentima izraz su jugonostalgije
”Što će nastati iz ovoga vala prosvjeda u Srbiji, tek treba razumjeti. Već smo gledali kako su takva gibanja rezultirala beogradskim režimima koji su zadržavali isti imperijalistički odnos prema nama, i imali isti nedostatak nepostojanja bilo kakve refleksije za krivnju za rat.
Ako srpski studenti uspiju stvoriti sustav koji će Hrvatskoj reći gdje su masovne grobnice naših nestalih ili koji će preuzeti punu odgovornost za Vukovar, Škabrnju i Srebrenicu – odlično.
Ako se to ne dogodi, to znači da ovo što se događa nije nikakva demokratizacija, nego samo novo preraspoređivanje snaga unutar onog istog nereformiranog srpskog političkog korpusa s kojim se mučimo već više od 100 godina”, piše Andrijanić.
>Politička kriza u Srbiji ne jenjava: Tko u niskom startu čeka Vučićev pad?
Ranije je napisao da se onima koji iskazuju solidarnost s prosvjedima u Srbiji ”lakše poistovjetiti se sa srpskim buntom nego s hrvatskim zajedništvom. To su oni koji nam već desetljećima formiraju javno mnijenje, kulturnu i povijesnu politiku”. ”Nećemo moći naprijed dok oni vladaju.”, poručio je Andrijanić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.