(AUDIO) Evo kako je Soros još 2005. hvalio transformaciju HDZ-a nakon odbacivanja Tuđmana

George Soros
Foto: HDZ, tudjman.hr, Harald Dettenborn / wikimedia commons Fotomontaža: narod.hr

Narod.hr proteklih godina izvještava o aktivnostima koje je zaklada Otvoreno društvo samoprozvanog filantropa i milijardera Georgea Sorosa provodila u Hrvatskoj u vremenu dok je službeno bila aktivna – od 1992. do 2006. godine. Tako smo pisali da je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman bio u otvorenom sukobu s tim aktivistom koji desetljećima donira milijarde dolara za provođenje lijevo-liberalne političke agende. Tuđmanovu vladavinu mnogi njegovi protivnici pogrdno su nazivali i nazivaju režimom, unatoč tome što je predsjedničke mandate osvajao na demokratskim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, najdalje u napadima na predsjednika Tuđmana, išao je upravo Soros koji se nije libio Tuđmana nazivati diktatorom, a njegovu stranku – HDZ, ultranacionalističkom. Tuđman je s druge strane odbijao Soroseve teze da samo želi demokratizirati zemlju nakon pada komunizma te je čak u intervjuu za britanski BBC 1996. godine upozoravao kako su Soros i njegovi saveznici proširili krakove kroz cjelokupno hrvatsko društvo s ciljem kreiranja države unutar države.

Uzimajući u obzir njihov složen odnos, odnosno sukob koji je trajao sve do Tuđmanove smrti, zanimljivo je primijetiti kako je Soros 2005. godine o HDZ-u govorio pozitivno te isticao da je hrvatsko društvo odbacilo Tuđmana, a da se njegova stranka pretvorila u “mainstream demokratsku stranku”.

U nastavku donosimo intervju koji je Soros dao 2005. godine za Radio 101, a intervjuirala ga je tadašnja novinarka Jelena Berković, donedavna izvršna direktorica, odnosno trenutna članica programskog tima nevladine organizacije GONG, jedne od najsnažnijih nevladinih institucija na lijevom političkom spektru, koje neki smatraju parapolitičkom organizacijom bliskom SDP-u:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj: “Filantrop, filozof i aktivist George Soros u svijetu postao poznat po tome što je krenuo od nule i samostalno stvorio poprilično bogatstvo koje koristi za razne altruističke i neprofitne projekte. U Hrvatskoj se proslavio kad je prije 12 godina utemeljio Institut Otvoreno društvo Hrvatska.

Svojevremeno marginalizirano sjedište izdajica države, smušenjaka, smutljivaca i raznobojnih vragova. Ovih je dana u posjetu Hrvatskoj kako bi promovirao novi pionirski projekt Instituta, izradu Indeksa društvene otvorenosti te Forum otvorenog društva kojim se ispituje i prati proces otvaranja društva kao i aktivnosti i odlikovanja civilnog društva.

Iako je Hrvatska prema prvi put uspostavljenom indeksu otvorenosti društva u većini kategorija ispod 50 posto od onoga gdje bi idealno željela biti George Soros ocjenjuje da se zdravo razvija.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

George Soros: “Hrvatska se uspostavila kao neovisna država, uspjela je odbaciti Tuđmana, a njegova se stranka transformirala u mainstream demokratsku stranku tako da se prostor za demokratski dijalog uistinu proširio. Može biti da ima ostataka ekstremista iz Tuđmanovog režima, ali sada su oni ti koji su marginalizirani.”

Voditelj: George Soros u ovih je 12 godina na otvaranje hrvatskog društva investirao oko 45 milijuna dolara, međutim kaže da iako podržava civilno društvo mislim da mu je prečesto dao previše novca i time ga iskrivio.

George Soros: “Imam nešto drugačiji pogled jer na neki način novac korumpira inicijative ljudi. Znate, ako ljudi imaju uistinu dobre ideje, onda doista trebaju nešto novca, ali nije novac taj koji te inicijative čini snažnima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj: “Ove godine budžet Instituta u Hrvatskoj dosta je srezan i iznosi tek milijun dolara. Znači li to da smo prema Sorosu pri kraju tranzicije?”

George Soros: “Ne, mislim da ima još dosta toga što treba napraviti, ali nisam siguran da Fondacija može još puno doprinijeti jer moj je dojam da su pravi problemi u vezi gospodarske politike.”

>Plenkovićev savjetnik priznao: ‘Soros me nagovarao na utrku za Pantovčak’

>Plenković se prije nekoliko dana sastao sa Sorosevim sinom: Evo o čemu su razgovarali

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Je li Plenkovićeva ministrica kulture ideološki bliže HDZ-u ili Možemo?

Voditelj: “Soros kaže da je šokiran odnosom vanjskog duga prema bruto društvenom proizvodu, koji je tvrdi jedan od najviših u svijetu. Uz to potvrđuje i negativan utjecaj nepromišljene odluke aktualne vlasti prema kojoj su od plaćanja PDV-a na donacije oslobođene sve organizacije osim onih koje promiču slobode i jednakosti, nacionalne ravnopravnosti i ravnopravnosti spolova.”

George Soros: “Oporezivanje NGO-a i zaklada glavni je hendikep za ovakvu vrstu posla u Hrvatskoj. Niti u jednoj drugoj zemlji mi ne plaćamo toliko mnogo za održavanje Fondacije. To je sigurno bio jedan od faktora zbog kojih sam morao smanjiti količinu novca koji dajem jer je toliko skupo djelovati u Hrvatskoj. A to se ne odnosi samo na civilno društvo jer isto to vrijedi i za biznis. To je nešto fundamentalno pogrešno u Hrvatskoj.”

Voditelj: “Zaklade Instituta se u svakoj zemlji radile drugačije stvari. Negdje su uspjele direktno surađivati s Vladama, negdje su surađivale samo s civilnim društvom, a negdje uspijevaju oboje. U Crnoj Gori na primjer.”

George Soros: “U Hrvatskoj smo pokušali raditi s Vladom premijera Ivice Račana i to nije uspjelo jer Vlada nije napravila svoj dio pa je propalo. A ni Sanaderova Vlada nije bila zainteresirana, pa je napor da pomognemo naprimjer u reorganizaciji lokalne vlasti i obrazovanja odbačen. Ali mislim da je nova inicijativa Fondacije da se uspostavi Forum otvorenog društva i razvije Indeks otvorenosti jako zanimljiva i obećavajuća. Riječ je o pionirskom poduhvatu, niti jedna druga fondacija ga nije napravila – to je praktički izmišljeno u Hrvatskoj, a mislim da će imati upotrebu u cijelom svijetu.”

Voditelj: “Zemlje koje će to sigurno trebati su Sjedinjene Američke Države, jer kako ocjenjuje Soros, u Europi i Americi otvoreno društvo je ugroženo.”

George Soros: “U Americi vidite pojavljivanje gotovo autoritarne države koja osjeća da je ugrožavaju teroristi, a izvršna vlast želi preuzeti sve ovlasti. Čak i neovisnost sudstva je ugrožena. Dakle to je jedno uistinu otvoreno društvo, dobro uspostavljeno i najjače na svijetu, a opet je završilo u ozbiljnoj nevolji i otvoreno društvo je ugroženo, a Europska unija koja je gotovo školski primjer otvorenog društva pati od nedostatka usmjerenja i kohezije i sada je možda u pravoj krizi.

Dakle, nikad nema kraja naporima da otvoreno društvo funkcionira”, zaključuje Soros na kraju intervjua za Radio 101.

Vrijedi istaknuti da iako se Soros žalio na slabu suradnju Instituta Otvorenog društva Hrvatska s Vladama Ivice Račan i Ive Sanadera, Institut je ipak još u rujnu 2000. potpisao Pismo o suradnji s Vladom Republike Hrvatske, a kojim je uspostavljena suradnja u području obrazovne politike, kulturne politike, razvoja malog i srednjeg poduzetništva te decentralizacije javne uprave.

Konačno, u izvješću za 2004. godinu, Institut za Otvoreno društvo Hrvatska navodi kako je djelovalo između ostaloga kroz “sporazum o partnerstvu s Vladom Hrvatske u razvoju projekata usmjerenih na politike u obrazovanju, malim i srednjim poduzećima i javnom zdravstvu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.