Granični prijelazi Bajakovo i Tovarnik otvoreni su za sav promet, bez ikakvih ograničenja, objavila je Vlada na svom Twitteru.
Hrvatske granične vlasti su od ponoći između nedjelje i ponedjeljka zatvorile za teretni promet prijelaz Bajakovo, jedini koji je na granici sa Srbijom ostao otvoren od početka izbjegličke krize, što je stvorilo kilometarske kolone kamiona duž autoceste.
Za sav promet zatvoreni su granični prijelazi sa Srbijom: Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina.
Hrvatsku deblokadu granice srbijanski ministar drži pobjedom svih građana Srbije
Hrvatska deblokada granice sa Srbijom pobjeda je svih građana Srbije, rekao je u petak srbijanski ministar unutarnjih poslova, a srbijanska vlada je zakazala za 21 sat izvanrednu sjednu na kojoj se očekuje odgovor na odluku Hrvatske u petak popodne da ukine blokadu graničnih prijelaza.
Granična policija MUP-a Srbije dobila je u petak u 17.05 sati službenu obavijest da je granični prijelaz Batrovci-Bajakovo otvoren, a na vijest o deblokadi granice srbijanska vlada je priopćila da će održati izvanrednu sjednicu večeras u 21 sat.
Srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović potvrdio je uspostavu prometa na srbijansko-hrvatskoj granici ocijenivši da je to velika pobjeda za sve građane Srbije.
“Naša granica je sad potpuno deblokirana i smatram da je ovo velika pobjeda za sve građane Srbije. Mi smo se ponašali ozbiljno i odgovorno, a pokazalo se da je Hrvatska prekršila i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i druge sporazume”, rekao je Stefanović i potvrdio da će vlada zasjedati u 21 sat.
Kako javljaju reporteri Radio-televizije Srbije, prvi kamioni iz kilometarski duge kolone na prijelazu Batrovci-Bajakovo krenuli su preko granice, a promet je, bez ograničenja, otvoren i na svim drugim ranije zatvorenim prijelazima između Srbije i Hrvatske.
Bruxelles je u petak priopćio da će Europska komisija od Hrvatske tražiti hitna objašnjenja u vezi s blokadom granice sa Srbijom jer njezine prve procjene ukazuju na “ozbiljna pitanja u vezi s kompatibilnošću sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između EU-a i Srbije i s carinskom unijom”.
Europski povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn izjavio je ranije u petak u Beogradu da ga veoma brine situacija na srbijansko-hrvatskoj granici i apelirao da hrvatska vlada povuče odluku o blokadi, ocijenivši da je to interes zapadnog Balkana u cjelini.
Hahn je nakon razgovora s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji rekao kako je osobno vidio kolonu kamiona duž auto ceste prema granici s Hrvatskom i naglasio da se situacija može riješiti jedino uklanjanjem blokada na granici, te da tome “nema alternative”.
Visoki europski dužnosnik pozvao je da svi “razoružaju” svoj govor i riječi u međusobnoj komunikaciji.
EK traži objašnjenja od Hrvatske u vezi s blokadom granice
Europska komisija će od Hrvatske tražiti hitna objašnjenja u vezi s blokadom granice sa Srbijom jer njezine prve procjene ukazuju na “ozbiljna pitanja u vezi s kompatibilnošću sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između EU-a i Srbije i s carinskom unijom”, izjavila je u petak glasnogovornica Komisije Maja Kocijančič.
“Mi smo započeli analizu kako bi proučili jesu li restrikcije, posebice one koje je uvela hrvatska strana u skladu sa SSP-om i s carinskom unijom. Naše prve procjene ukazuju na ozbiljna pitanja u vezi s kompatilnošću tih restrikcija sa SSP-om i carinskom unijom i u tom kontekstu Komisija će tražiti objašenjenje od hrvatskih vlasti”, rekla je Kocijančič.
“Naša je glavna poruka da treba pronaći rješenje. Visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini pozvala je konstruktivan pristup koji će omogućiti rješavanje problema i nastavak trgovačke razmjene. U tom kontekstu hitno tražimo objašenjanja od hrvatskih vlasti”, dodala je Kocijančič.
Ona je ponovila stajalište Europske komisije da zatvaranje granica nije rješenje, da se problem izbjeglica mora “rješavati kolektivno i regionalno” i da to ne “smije imati neproporcionalni, diskriminatorni učinak na trgovinu i promet”.
Također je rekla da su u tijeku intenzivni kontakti i sa Hrvatskom i Srbijom te da je Mogherini u petak ujutro o tome razgovorala s premijerima Zoranom Milanovićem i Aleksandrom Vučićem.
Hrvatska je blokirala granicu prema Srbiji jer Beograd organizirano šalje sve izbjeglice na granicu s Hrvatskom, dok nitko ne prelazi granicu između Srbije i Mađarske.
Pusić kaže da EK treba zastupati interese članica EU-a
Europska komisija treba zastupati interese država članica EU-a i to je jedino što je u tom pogledu relevantno, rekla je u petak u New Yorku hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić komentirajući poziv europskog povjerenika Johannesa Hahna hrvatskoj vladi da povuče odluku o blokadi granice sa Srbijom.
Vlada je u petak poslijepodne otvorila za sav promet granicu sa Srbijom, koja je bila zatvorena zbog migrantske krize koja već tjednima ugrožava odnose država jugoistočne Europe.
Premijer Zoran Milanović kazao je da je blokada granice sa Srbijom uvedena zbog nacionalne sigurnosti, te je optužio srbijanskog kolegu Aleksandra Vučića za organizirano slanje svih migranata na hrvatsku granicu u dogovoru s Mađarskom.
Bruxelles je u petak priopćio da će Europska komisija od Hrvatske tražiti hitna objašnjenja u vezi s blokadom granice, a europski povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn izjavio je u petak u Beogradu da ga jako brine situacija na hrvatsko-srpskoj granici i apelirao da hrvatska vlada povuče odluku o blokadi, ocijenivši da je to interes zapadnog Balkana u cjelini.
Pusić je kazala u New Yorku da je granica bila zatvorena samo za kamionski promet. “Istodobno je otprilike 10 tisuća ljudi prešlo granicu iz Srbije u Hrvatsku, dakle svakako granica nije bila zatvorena”, kazala je Pusić.
“Što se tiče Europske unije, Europska unija smo mi, i Komisija smo mi, i Komisija u tom pogledu nema što govoriti bilo kojoj državi članici”, naglasila je ministrica.
“A što se tiče država nečlanica, Komisija treba zastupati naše interese i to je jedino što je u tom pogledu relevantno što se Komisije tiče, a premijeri (Milanović i Vučić) su se u međuvremenu čuli, bilo je i javnih raznih težih riječi, ali mislim da su … postigli određeni sporazum”, rekla je Pusić. “Mislim da se Hrvatska postavila racionalno”, zaključila je.
HGK: štete enormne, posljedice za sve
Iz Hrvatske gospodarske komore u petak su poručili kako treba učiniti sve da gospodarstvenici ne budu žrtve izbjegličke krize i kako se hitno mora naći rješenje jer su štete enormne, a posljedice će snositi svi.
“Trebamo učiniti sve da gospodarstvenici ne budu kolateralne žrtve izbjegličke krize. Rješenje se hitno mora pronaći jer Hrvatska na tržištu Srbije godišnje ima oko pola milijarde eura prometa i jer je to zajednički interes svih”, poručio je potpredsjednik HGK Josip Zaher na sastanku s predsjednicima komorskih udruženja.
Zaher je kazao kako su Hrvatska i Srbija prvi susjedi koji se ne moraju uvijek u svemu slagati, ali moraju “imati konstruktivnu komunikaciju jer uvijek će postojati zajednički interesi”.
Štete za industriju, prijevoznike, špeditere…
“Zbog obostrane blokade prometa na graničnom prijelazu Bajakovo i ostalim prijelazima prema Srbiji, trenutno nam je nerealizirano i izgubljeno oko 10 tisuća tona robe prema odredištima Srbije, Makedonije, Bugarske, Rumunjske, Grčke i Kosova, vrijedne oko 3 milijuna eura. Dodamo li tome potencijalnu opasnost da će, zbog stajanja željeznica i kamiona s našim proizvodima koji su već krenuli kupci imati poteškoća s vlastitim proizvodnjama, neizravno će i naš ugled, kao pouzdanog hrvatskog dobavljača, biti narušen”, upozorava Nenad Marinović iz Petrokemije.
Situaciju im dodatno otežava to što se sve događa u doba godine kada je aktualna sjetva, a time i potrošnja gnojiva. “Nadamo se brzom i učinkovitom rješenju, budući će dolaskom svakog novoga tjedna šteta biti veća nastavi li se trenutno stanje”, upozorava Marinović.
Kraju blokade nadaju se svi gospodarstvenici jer štete nisu zanemarive, ali nadati se samoj deblokadi nije dovoljno, već se treba aktivno uključiti u rješavanje problema, smatra predsjednik Udruženja cestovnog putničkog prometa Antun Presečki.
Predsjednica Udruženja međunarodnih otpremnika Bosiljka Horvat ističe kako su problemi i štete koje trpe špediteri na graničnim prijelazima svakog dana sve veće. “Poslovi koji su se do sada odvijali normalno i bez problema, mijenjaju zbog ove situacije rutu, a to nije dobro. Da bi se moglo drugom rutom treba na brzinu rješavati pitanja carinskih garancija i koncesija”, kazala je.
Direktor Straža plastike Josip Grilec ocjenjuje da je zatvaranje granica bilo preuranjeno, ishitreno i nedovoljno analizirano.
“Promet roba ne bi smio trpjeti zbog izbjeglica, a pogotovo ne na duže razdoblje. Svi trpimo štete zbog blokada gospodarskih ruta, ali najveće će nastati kad se one premjeste na koridore kroz druge države”, kazao je te uputio apel hrvatskoj i srpskoj vladi da otvore granice.
Predsjednik Udruženja ribarstva i prerade ribe Milan Božić smatra da se mora inzistirati na uspostavi koridora sa svim državama EU, ali i drugim zemljama kako bi roba nesmetano stigla do kupaca i potrošača.
Predsjednik Udruženja cestovnog teretnog prometa Darko Vukadinović od resornog ministarstva očekuje konkretnu reakciju kao i zajedničku akciju s hrvatskim prijevoznicima, a čelnik Zajednice obiteljskog smještaja Nedo Pinezić smatra da Hrvatska stoji pred velikim izazovom suočavanja s izbjegličkom krizom koja bi mogla obilježiti iduću turističku godinu.
Turizam je poput poljoprivrede osjetljiv na vanjske utjecaje, a izbjeglička kriza nije mali incident, tim više što se ne zna što slijedi i koliko će trajati, kaže on.
“Nastavi li se nekontrolirani priljev izbjeglica, hrvatski turizam će to osjetiti. Nastavi li se blokada prometa i granica, isto tako. Svaka mjera koja slabi ionako slabo domaće gospodarstvo ima dalekosežni utjecaj”, upozorava Pinezić i dodaje kako gospodarstvo treba poručiti političarima da ne koriste ovakve situacije za političke kampanje.
Ostojić: granica otvorena kada je popustio pritisak migranata iz Srbije
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je u petak navečer novinarima u Opatovcu da su svi granični prijelazi sa Srbijom otvoreni bez ograničenja i da je to učinjeno jer je popustio pritisak migranata iz Srbije iz koje je, kazao je, preko graničnog prijelaza Horgoš u Mađarsku otišlo tristotinjak migranata.
Granični prijelazi Bajakovo i Tovarnik otvoreni su za sav promet oko 17 sati čime je završena granična blokada koja je trajala od ponedjeljka i zaoštrila odnose između Hrvatske i Srbije.
Hrvatske granične vlasti su u nedjelju u ponoć zatvorile za teretni promet prijelaz Bajakovo, jedini koji je na granici sa Srbijom ostao otvoren od početka izbjegličke krize, najavljujući da će tako ostati dok Srbija ne počne usmjeravati izbjeglice i na dva prijelaza s Mađarskom.
U utorak, 22. rujna donesena je odluka da se preko graničnog prijelaza Bajakovo pušta sva kvarljiva roba. Zbog samo djelomičnog propuštanja prometa prosvjedovali su u utorak navečer vozači kamiona, koji su se našli u kilometarskim kolonama uz autocestu.
U srijedu u ponoć vlasti Srbije su zabranile ulazak u Srbiju kamionima koji prevoze hrvatsku robu, a tijekom četvrtka na Bajakovu i Tovarniku hrvatske granične vlasti nisu propuštale vozila srbijanskih registracijskih oznaka, osim teretnih vozila s kvarljivom robom.
“Blokada granice koju smo mi uveli kao reakciju na dogovor Budimpešte i Beograda nije bila diskriminacijska, nije bila protiv srbijanskih kamiona već protiv svih kamiona”, kazao je hrvatski premijer Zoran Milanović u četvrtak na izvanrednoj konferenciji za novinare. Podsjetio je kako je najavio da će Hrvatska otvoriti granicu prema Srbiji ako susjedna država počne surađivati po pitanju distribucije migranata, ali umjesto toga Srbija je uvela zabranu prometa hrvatske robe.
Blokada granice sa Srbijom uvedena je zbog nacionalne sigurnosti što je važnije od bilo kakvog profita, rekao je u petak premijer Zoran Milanović i najavio otvaranje granice u petak ili subotu. “Kako smo donijeli odluku tako ćemo je i promijeniti, ali i uvesti je opet ako se Srbija ne počne ponašati kao država”, rekao je Milanović.
Europska komisija poručila je da zatvaranje granica nije rješenje, da se problem izbjeglica mora “rješavati kolektivno i regionalno”. Glasnogovornica Komisije Maja Kocijančič rekla je da je predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini u petak ujutro o tome razgovarala s premijerima Zoranom Milanovićem i Aleksandrom Vučićem.
Za sav promet i dalje su zatvoreni su granični prijelazi sa Srbijom: Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina.
Dačić: Hrvatska deblokada granice uspjeh Srbije, poraz hrvatskog premijera
Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić ocijenio je odluku hrvatske vlade u petak o deblokadi granice kao veliki uspjeh politike vlade Srbije i njezina premijera Aleksandra Vučića, te kao poraz neodgovorne politike hrvatskog premijera Zorana Milanovića, priopćilo je srbijansko ministarsvo vanjskih poslova.
“Ukidanje jednostrane i protupravne odluke hrvatske vlade o blokadi granice sa Srbijom predstavlja veliki uspjeh politike vlade Srbije na čelu s premijerom Aleksandrom Vučićem i veliki poraz neodgovorne politike vlade Hrvatske i njezina premijera Zorana Milanovića”, navodi se Dačićeva izjava u priopćenju ministarstva.
Dačić je ocijenio kako je odluka o deblokadi granica ishod koji “građane i gospodarstvenike u regiji može samo radovati jer je načelo slobode kretanja ljudi, robe i kapitala od ključnog značaja za ekonomski razvoj i stabilnost”.
“Građane Srbije može radovati činjenica da Srbija ima premijera i vladu koji su sposobni i hrabri donositi najbolje moguće odluke za Srbiju i da u tome imaju potporu EU i drugih naših partnera. To se po prvi put jasno vidjelo poslije dugog niza godina i to najbolje potvrđuje da je Srbija na pravom i dobrom putu“, ocijenio je srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić.
Nakon odluke hrvatske vlade da deblokira granične prijelaze za teretni promet i putnike, vlada Srbije je večeras za 21 sat zakazala izvanrednu sjednicu.
Na večerašnjoj se sjednici očekuje ukidanje protumjera i zabrane prelaska preko granice za hrvatske kamione i hrvatsku robu uvedene 23. rujna, na koje je Hrvatska uzvratila zatvaranjem granice i za promet osobnih automobila i autobusa sa srbijanskim registarskim oznakama, te vratila nekoliko desetaka putnika sa srbijanskim putovnicama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.