I Bandić pred Uskokovim istražiteljima

U sjedište Uskoka oko 18,30 sati doveden je uhićeni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić kako bi ga tužitelji ispitali u jednoj od najvećih antikorupcijskih akcija čiji je cilj otkrivanje nezakonitosti u radu gradske uprave i Zagrebačkog Holdinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bandić je u sjedište Uskoka u Gajevoj ulici doveden policijskim vozilom, a za razliku od ostalih osumnjičenika nije prekrivao lice ili se pokušavao skriti od novinara i objektiva.

Dvadesetak minuta kasnije u tužiteljstvo je ušao i Bandićev odvjetnik Krešimir Krsnik koji nije želio davati izjave, rekavši tek da je on ozbiljan odvjetnik.

Nešto prije 17 sati u Uskok je, nakon pretresa poslovnih prostora, doveden i suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz, a nakon njega je u zgradu u Gajevu ušao je i odvjetnik Mate Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S obzirom na stanje predmeta ja sam uvjeren da ćemo dati sve od sebe da probamo dokazati da zaista nismo ništa počinili izvan okvira zakonitog postupanja. Prema tome ja vjerujem da on nema nikakvog razloga za taktiziranjem”, kazao je Matić odgovarajući na pitanje hoće li se Pripuz braniti šutnjom ili iznositi “aktivnu obranu”.

Kada je nakon sat i pol vremena Matić izašao iz tužiteljstva kazao je da je njegov branjenik rekao sve što je važno i odgovarao na sva pitanja.

“To je nažalost sve što vam mogu ovdje reći, s obzirom da je preuzeta obveza tajnosti. Vidjet ćemo kakav će zaključak tužiteljstvo donijeti. Ja vjerujem da pravosuđe funkcionira. Vjerujem u pravnu državu i vjerujem u pozitivan ishod”, kazao je Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Ljubičić iznio obranu u kojoj se “osvrnuo na sve što mu se stavlja na teret”

Od trojice najpoznatijih uhićenika razgovor s istražiteljima prvi je završio predsjednik uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić, koji je u Gajevu doveden oko 15 sati. Nakon nešto više od dva sata njegov odvjetnik Veljko Miljević novinarima je kazao da Ljubičić iznio “konciznu i suštinski osnovanu obranu”.

“U pogledu tog što se mom branjeniku stavlja na teret on je u skladu sa svojim psihofizičkim stanjem, s obzirom da je noćas imao na raspolaganju četiri sata za odmor, a stvarno je odmarao sat i pol… iznio konciznu, suštinski osnovanu obranu u kojoj se osvrnuo na sve što mu se stavlja na teret”; kazao je Miljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je da Ljubičić za kojega je ranije rekao da ga se tereti za kršenje propisa u javnoj nabavi i nezakonito zapošljavanje u Holdingu “nije izbjegao ni jedno pitanje voditeljice postupka”.

“Zamjenica ravnatelja Uskoka je postavila nekoliko pitanja na koja je dobila u cijelosti odgovor. Dakle mi smo tu gotovi, a o eventualnom prijedlogu za određivanje istražnog zatvora, kako u odnosu na mog branjenika tako i u odnosu na druge, znat će se tek sutra ujutro. Naš dio ispitivanja je gotov, obrana je iznijeta, sasvim dovoljno da se moj branjenik očituje o svemu i odgovorio je na sva pitanja”, ustvrdio je Miljević.

Na pitanje je li Ljubičić bio iznenađen jučerašnjim uhićenjem Miljević je kazao da je “to stvar tumačenja jer se o tome u Zagrebu pričalo dosta dugo vremena”.

“U pogledu toga što se njemu stavlja na teret u PNUSKOK su bili pozvani svi ljudi koji o tome imaju određena saznanja, a i PNUSKOK ima svu potrebnu dokumentaciju. Prema tome iznenađenje je relativno. Ja sam bio uvjeren da za ovo što mu se stavlja na teret da se to neće dogoditi”, zaključio je Miljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je i da ne smije iznositi detalje ispitivanja, jer je i u uvodnom dijelu službenog zapisnika “napomenuto da su svi nazočni dužni kao tajno čuvati sve ono što bi se tijekom ispitivanja saznalo”.

Mnoge novinarske ekipe koje prate seriju zagrebačkih uhićenja gradonačelnika su, prije Uskoka, zadnji put zapazile oko 14,30 sati kada je odvezen iz garaže Gradskog poglavarstva gdje je policija od jutra pretresala službene prostorije.

Odvjetnik Krsnik tada je ponovio da je Bandić uhićen kako bi se skrenula pažnja s “važnijeg suđenja” bivšim jugoslavenskim špijunima Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču u Njemačkoj.

Neki osumnjičenici šute, drugi iznose “aktivnu obranu”

U Gajevoj je pred novinare prvi izašao odvjetnik Vladimir Terešak koji zastupa vlasnika tvrtke Bramgrad projekt Branka Mihaljevića. Terešak, koji je na suđenju u slučaju Fimi media bio predstavnik HDZ-a, potvrdio je da je Mihaljević osumnjičen za zlouporabu položaja i ovlasti, dok je njegova tvrtka 18 okrivljena kao pravna osoba.

“Detalje zahtjeva za istragu vidio nisam samo pouku o pravima. Dakle u ovom trenutku ne mogu govoriti o činjenicama koje mu se stavljaju na teret. No, u globalu se radi o zamjeni zemljišta s gradom Zagrebom”, kazao je Terešak. Dodao je da se Mihaljević branio šutnjom, odnosno da nije želio iznositi obranu prije uvida u spis, što će im navodno biti omogućeno tek za dva do tri dana.

Pojasnio je i da bi osumnjičenici za koje Uskok zatraži istražni zatvor sutra trebali biti dovedeni pred suca istrage.

Za razliku od Mihaljevića tzv. aktivnu obranu iznosila je zamjenica pročelnice Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić. Njen odvjetnik Jozo Mimica kazao je da je Bravić osumnjičena za zlouporabu položaja, no detalje nije želio otkriti.

Uz Bandića, Ljubičića, Mihaljevića, Ines Bravić i tzv. kralja otpada Petra Pripuza za korupciju u Zagrebačkom holdingu i poglavarstvu terete se direktori ZET-a Ivan Tolić, Čistoće Miljenko Benko i Plinare Ante Dodig. Na pretres prostorija u poglavarstvu jutros je doveden pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, a među privedenima su i pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović te Ivan Jurčić, Ivan Markuš, Dragutin Kosić.

Kriminalističko istraživanje, kako se neslužbeno doznaje, provodi se i nad tvrtkama, među ostalim i u Pripuzovu vlasništvu.

Prema službeno još uvijek nepotvrđenim informacijama cijela je akcija, na kojoj navodno radi više od stotinu policajaca specijaliziranih za korupciju i organizirani kriminal, počela upravo zbog 7,5 milijuna kuna ‘teškog ugovora’ ugovora grada s Pripuzovom tvrtkom za zbrinjavanje otpada.

No, na meti istražitelja, osim poslova s otpadom, navodno su i zamjene gradskih zemljišta, sumnjiva zapošljavanja, odnosno ‘trgovanje utjecajem’, a vjerojatno i nezakonitosti u predsjedničkim izborima 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.