Bartulica: ‘Referendum treba olakšati, a ne otežavati’

stjepo bartulica
Foto: Snimka zaslona

”Činjenica je da u Hrvatskoj postoji želja za održavanjem referenduma o raznim pitanjima. Uvjeti su jako zahtjevni, ali se bez obzira na to u kratkom roku uspijeva skupiti veliki broj potpisa. Naš narod s pravom ima osjećaj da njihovi predstavnici više odgovaraju svojim stranačkim čelnicima nego njima”, istaknuo je predsjednik Kluba zastupnika Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bartulica: ‘Zbog mentalnog socijalizma Hrvati uspijevaju svugdje u svijetu, ali ne i kod nas!’

> Bulj o referendumu: Sad je vidljivo da je Kušćević radio po Plenkovićevom nalogu

> Bartulica: Evo koliko nas ima, ovo je upozorenje Stožeru, stroge mjere ne donose ništa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je raspisivanje državnih referenduma građanskih inicijativa “Odlučujmo zajedno!” i “Dosta je stožerokracije”.

”Vrijeme pokazuje da svi koji su bili kritični prema mjerama su bili u pravu i treba ih što prije ukinuti. Trebamo izaći u susret ovim inicijativama i ne odugovlačiti. Ne znam zašto nemamo rok, postavlja se pitanje želi li HDZ odugovlačiti. Referendum treba olakšati, a ne otežavati!”, zaključno je poručio Bartulica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uspjeli referendumi

Mostov Bulj u Saboru je podsjetio u četvrtak i na Kuščevićevu krađu referenduma, koji, podsjetimo, da je bio proveden i da se izborni sustav promijenio, danas SDSS-ov Milorad Pupovac i HDZ-ov Andrej Plenković ne bi zajedno imali većinu u Saboru.

> Odvjetnik Olujić o ‘aferi štandovi’: Država je odgovorna za šlampav i nezakonit postupak protiv osumnjičenih

> Dr. Kanački: ‘Da je istražena Kuščevićeva krađa referenduma – Pupovac i Plenković ne bi zajedno imali većinu u Saboru’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U ime obitelji: ‘Ovako su HDZ i SDP manipulirali potpisima za referendum!’

Usprkos svim dosadašnjim onemogućavanjima referendumskih inicijativa u našoj mladoj demokraciji, Hrvati, čini se, vole referendumske inicijative, na kojima je dosad skupljeno respektabilan broj milijuna i milijuna potpisa. Međutim, zbog prepreka koje ovakvim inicijativama podmeće sama država, samo je tri referenduma uspjelo.

1991. godine o hrvatskoj samostalnosti. Na taj referendum izašlo je 83,56 posto birača, a njih čak 94,17 posto izjasnilo se potvrdno za suverenost i samostalnost Hrvatske.

Referendum o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji iz 2012. Njemu je prethodila promjena Ustava zbog bojazni da će propasti. Po starome, za uspjeh referenduma bila je potrebna podrška više od polovice svih birača, a po novome dovoljno je bilo da glasa više od polovice birača koji iziđu na referendum. Prema rezultatima Državnog izbornog povjerenstva, od 43,51 posto birača koji su glasali za ulazak u EU izjasnilo se njih 66,27 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendum o braku – Krajem 2013. građani su se izjašnjavali o ustavnoj definiciji braka kao zajednici muškarca i žene. To je prvi referendum raspisan temeljem potpisa birača. Građanska inicijativa U ime obitelji uspjela je prikupiti oko 750.000 potpisa, a uz gotovo dvotrećinsku podršku referendumskom pitanju u Ustav je unesena definicija braka kao zajednice muškarca i žene.

Inicijativa 67 je previše – Najveći broj potpisa u povijesti prikupili su sindikalisti 2019. godine u referendumskoj inicijativi 67 je previše. Predali su 748.624 potpisa. Na kraju su njihovi zahtjevi prihvaćeni i bez održavanja referenduma.

GI Narod odlučuje i onemogućavanje referenduma

Građanska inicijativa “Narod odlučuje” predala je Hrvatskom Saboru više od 800.000 potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava. Međutim, Plenkovićeva Vlada je 2018. godine ignorirala volju građana i ukrala referendum “Narod odlučuje”. Bivši ministar Lovro Kuščević ostat će zapamćen po brojanju potpisa inicijative GI Narod odlučuje i u konačnici krađi referenduma, koji zbog toga nije raspisan.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.