Ne znam kako bismo i dalje mogli šutjeti ako postoji aktivna uloga koju “Tvrtka” igra u tome da se o nama šire neistine, rekla je Meghan Markle, vojvotkinja od Sussexa, tijekom intervjua koji je s mužem dala Oprah Winfrey na CBSu. Intervju je prošli tjedan vidjelo 50 milijuna gledatelja u 69 zemalja, a potom su i svi ostali stanovnici Zemlje upoznati s njegovim sadržajem: mukotrpnim i depresivnim životom vojvotkinje i njezina supruga, princa Harryja, na dvoru britanske vladajuće obitelji – koju je Meghan Markle uporno i isključivo nazivala “Tvrtkom”, a nikad prezimenom Windsor, piše Boris Beck za Večernji list.
(…)
Windsori su se pozicionirali u samo srce britanske superklase, u onaj 1% populacije sastavljen od starog plemstva, obiteljskog bogatstva i političkog utjecaja, čega nema nigdje u svijetu. U taj hermetični i ekskluzivni svijet ne može se ući – morate se u njemu roditi, što su osjetile i Wallis Simpson i Diana Spencer prije Meghan Markle.Paralelno s očuvanjem vlasti i razvijanjem poslova, Windsori su u javnosti njegovali i propagirali sliku obične obitelji, kako piše Edward Owens u knjizi iz 2018., nazvanoj “Obiteljska tvrtka: monarhija, masovni mediji i britanska javnost”.
Owens tvrdi da su se smišljeno i sustavno pokazivali ne samo u formalnim nego i u neformalnim situacijama, kako bi se predstavili kao obični i ranjivi ljudi, čime su se učvršćivale emotivne veze između podanika i monarhije – što je, dakako, bilo dobro za biznis. Neobično, ali obiteljski skandali u tome im pomažu jer se u njima vidi da su i Windsori krvavi ispod kože, kao i svi mi, ma koliko im krv bila plava. Meghan Markle Windsore je nazivala “Tvrtkom” kako bi ih pokazala hladnima i proračunatima. Ironično, njezin brak s Harryjem ide istim smjerom. Najprije, tu je izvorni raritet, rođeni princ, a to je nešto što nitko ne može postati; zatim, tu je staro bogatstvo, 20 milijuna funti koje je naslijedio od majke; a sada je tu i svjetski publicitet, mlada publika kojoj su simpatični pobunjenici protiv establishmenta, i gotovo milijarda kuna prihoda od streaminga preko Netflixa i Spotifya.
Još ljepše, Sussexi očekuju rođenje djeteta. Nekad davno su se engleske dinastije borile u ratu dviju ruža; pred nama se danas bore u ratu dviju tvrtki, Zaključuje Beck za Večernji list.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.