Predsjednik HSS-a Krešo Beljak u četvrtak je prvih 100 dana Vlade Andreja Plenkovića nazvao “uludo potrošenim danima”, u kojima je Vlada propustila priliku da nešto učini.
“Gdje ste bili – nigdje, što ste radili – ništa”, izjavio je Beljak na konferenciji za novinare u Saboru, te ocijenio kako će se iz dosadašnjeg rada Vlade pamtiti samo loša porezna reforma koja znači daljnju centralizaciju društva.
Tko je Krešo Beljak, predsjednik HSS-a?
“Žao mi je što gospoda Plenković i Marić ne shvaćaju da je na snazi egzodus stanovništva iz RH i što su su zadnji bedem obrane hrvatske kao društva – lokalne jedinice samouprave, gradovi, općine – spriječili reformom da rade”, rekao je. Uvjeren je kako će se kroz nekoliko godina urušiti svi fondovi te neće biti plaća u javnom sektoru i mirovina, o čemu, kaže, nitko ne razmišlja.
Evo što je i kada Beljak govorio prije nego se prestrašio da će ga HSS-ovci izbaciti iz stranke!
HSS traži izmjenu Uredbe o naknadi za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, kako bi se naknada za eksploataciju povećala s 10 na 12 posto, a njezina raspodjela izvršila na način da 5 posto ostvaruju gradovi, odnosno općine, pet posto županije, a dva posto da ide u državni proračun.
U toj stranci od Vlade traže i da se zaduži da zajedno s Inom te županijama, gradovima i općinama redefinira međusobna prava i obveze, posebno u području isplate rudne rente te vođenja evidencija eksploatiranih količina. “Smatramo da se iznos rudne rente mora povećati s 10 na 12 posto, jer i druge države pokazuju slične trendove. MOL u svojoj matičnoj državi Mađarskoj tako plaća 12, 20 ili 30 posto, ovisno od izvađene količine po bušotini, odnosno polju”, ističu u HSS-u.
Za primjer navode i Njemačku, gdje je renta u prosjeku 18 posto, te Austriju gdje se kreće od 15 do 22 posto.
HSS-ovac Mladen Madjer rekao je kako su se lokalne vlasti s područja Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Bjelovarsko-bilogorske županije nekoliko puta obraćale nadležnim tijelima državnih vlasti i tražili izmjenu sporne uredbe, ali bez odgovora.