Berba mandarina u Neretvanskoj dolini: Radnika nema ni za lijek

mandarine
Foto: Snimka zaslona

Berba mandarina u neretvanskoj dolini u punom je jeku. Osim slabijeg uroda i niske otkupne cijene, proizvođači imaju problema i s pronalaskom radne snage. Radnika nema, pa su proizvođači mandarina na mukama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko će ubrati mandarine?

Ove godine na neretvanskim plantažama planira se ubrati do 35 tisuća tona mandarine, no postavlja se pitanje ”tko će ih ubrati?”

– I to se odrazilo ove godine možda kao nikada od dosadašnjih godina, s tim da urodi i nisu toliko veliki mandarine, a zamislite da se urodi kreću kao što bi trebalo biti, rekao je Matko Ujdur, Krvavac za HRT.

Radnika nedostaje i u sortirnicama. Veći proizvođači imaju stalne zaposlenike, koji nakon sezone mandarina rade i s ostalim poljoprivrednim kulturama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Od svih radnika nekih sedamdeset posto je iz doline Neretve, tridesetak posto smo uspjeli naći radnika iz Hercegovine, za koje imamo regularno izvođenje radne dozvole, poručio je Dragan Crnomarković, Enna Fruit, Opuzen.

Preko društvenih mreža, oglasnika…

Za razliku od njih – kad je riječ o potrazi berača, manji proizvođači snalaze se na sve načine.

– Radnike najčešće tražimo preko društvenih mreža i preko oglasnika. Često dolaze ljudi koji nikad to nisu radili , koji prvi put beru mandarine, dodao je Ivan Popović, Vlaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A nedostatak radnika proizvođači ove godine pripisuju i duljoj turističkoj sezoni koja se preklopila sa sezonom početka berbe mandarina. Nepisano je pravilo da radnik u prosjeku dnevno ubere tridesetak gajbi, za što se dobije pristojna dnevnica.

– Tko hoće raditi, može zaraditi. Dnevnice su dobre, tristo kuna je ove godine, do sada je bilo 250, istaknula je Cvijeta, Stolac.

– Svatko traži više, 250 kuna je kao malo, a evo nama daju 300, dobro je, rekla je Blaženka, Stolac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Plus putni troškovi što je i normalno s obzirom koliko su troškovi života, međutim cijena mandarina to ne prati, dodao je Stanko Salacan, Opuzen.

Trenutačnom otkupnom cijenom od 3 kune i 80 lipa proizvođači nisu zadovoljni, što uz troškove proizvodnje – smatraju još jednim razlogom nedostatka radnika.

– Bitno je sačuvati proizvođača da on bude profitabilan, ali čini mi se da je on na granici profitabilnosti zadnjih godina, naglasio je agronom Robert Doko.

Veća cijena mandarine olakšala bi plaćanje berača i jedino bi se tako zajamčio opstanak jedne od najozbiljnijih proizvodnji u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.