Neretvanska mandarina, zaštitni znak ovog dijela Hrvatske, ima i svoju spomen-ploču

mandarine
Foto: Depositphotos

U dolini Neretve danas je zasađeno više od dva milijuna stabala, a mandarina je postala oznak (brend) ovog dijela Hrvatske. Prve su se sadnice zasadile prije 70 godina, o čemu svjedoči 80-godišnja Križa Zonjić iz Opuzena. I dalje spretno bere mandarine koje još od 80-ih godina prošlog stoljeća rastu u njezinom vrtu. Za HRT je ispričala autentičnu priču o prvim sadnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupe sadnice

– Svi su pomrli, nikoga nema živa više, a i ja čekam kad ću, rekla je Križa Zonjić iz Opuzena.

Prve su neretvanske mandarine, kaže, uzgojene na Salacanovom imanju ili ”kod pošte’ i to sorte Unshiu kasnije zasađenih u Lukama gdje danas je danas velika plantaža s novim nasadima.

– Za 1. maja se je veselilo na Ušću i pekli janjci i posadila se prva naranča za Ušće dolje u dolini Neretve, kazala je baka Križa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Berba mandarina u Neretvanskoj dolini: Radnika nema ni za lijek

I nakon toga su se mandarine razmnožile.

– Razmnožile i sadnice su bile vrlo, vrlo skupe, odgovorila je Križa.

Rijetka su autentična stabla ostala i sačuvana

Rijetka su autentična stabla ostala i sačuvana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od njih je mandarina koja ima svoju spomen-ploču jer je jedina ostala od nekadašnjeg nasada s 500 stabala. Danas je na tom mjestu jedna od najvećih stanica za dozrijevanje i otkup voća koju su osnovala dvojica prijatelja. Jedan od njih nećak je osnivača PIK-a Neretve Stanka Parmaća koji je među prvima poljoprivrednike poticao da sade mandarine jer će od njih jednog dana moći dobro živjeti.

– Oni hrabriji ljudi koji su malo više bili u tom smislu ušli su u tu proizvodnju. Kad su im stabla došla na rod, to je bila baš prava, zarada i moglo se od toga jako dobro živjeti, rekao je Niko Ujdur (Frigo Bonsai).

– Pošto je ovo linija kontinentalne i mediteranske klime, između ostalog, bilo je predloženo da se ide u sadnju citrusa jer je to granična linija za uzgoj citrusa, kaže agronom Ante Parmać.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog klimatskih promjena kroz godine teško je bilo očuvati stara stabla agruma, zato se takvi primjerci ovdje smatraju posebnima. Stanko Salacan iz Opuzena u svom vrtu još posjeduje limun kojeg je zasadio njegov otac sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

– Do dana današnjega je on živ i nitko ne zna u dolini Neretve koliki je vijek trajanja agruma. Ja mislim da je ovo najstariji, rekao je Salacan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.