Saborski zastupnik i predsjednik zagrebačke organizacije Socijaldemokrata Davor Bernardić upozorio je kako se ne ulaže dovoljno u zdravstvene ustanove i da bolnica u Blatu zjapi prazna. Kazao je da je zagrebačka vlast na čelu s Tomislavom Tomašević nesposobna jer nisu iskoristili novac od potresa za ulaganje u zdravstvene ustanove pa je obnova bolnica sada upitna. Također je kazao kako Grad „planira objediniti domove zdravlja u Gradu Zagrebu u jedan zdravstveni holding, ali sve bez ikakve razrade kako bi to trebalo funkcionirati, osim što im je cilj postaviti sebi blisku osobu na čelo i kontrolirati“.
Bolnica Blato – odgovornost Zagreba i države
Socijaldemokrati Grada Zagreba organizirali su u četvrtak u Dubravi javnozdravstvenu akciju besplatne mamografije za žene, a tim povodom Bernardić je održao konferenciju za medije. Upozorio je da uspješnost liječenja raka dojke ili raka debelog crijeva daleko veća ako se bolest rano otkrije pa se zapitao zašto se ne ulaže u zdravstvene ustanove. Kaže da je nevjerojatno da bolnica u Blatu „koja je građena novcem građana Zagreba već 33 godine zjapi prazna, koristi se za skladište i da nijedna hrvatska Vlada nije se usudila uhvatiti ukoštac s tim“. Dodao je da je to posebno čudno sada kada je na raspolaganju novac iz EU-a.
Možda će vas zanimati
Kritike na račun Tomaševićeva upravljanja otpadom pljušte sa svih strana; Bernardić: To je potpuni kolaps
Predsjednik zagrebačkih Socijaldemokrata i saborski zastupnik te stranke Davor Bernardić iznio je poraznu ocjenu stanja s otpadom u Zagrebu, a gradonačelnika Tomislava Tomaševića optužio za laž
„To je objekt koji se ne može završiti bez zajedničke akcije Grada i države, a zamijenio bi sve manje bolnice u centru i na zapadu, osim Rebra i Dubrave. Nevjerojatno je da Novi Zagreb nema niti jednu bolnicu, kao i da niti jedna bolnica u Zagrebu nije blizu obilaznice. Pored te bolnice kao važan dio infrastrukture trebao bi proći zapadni Jarunski most“, kazao je Bernardić.
Zbog nesposobnosti gradske vlasti da iskoristi novac, upitno kada će biti obnovljene ustanove
Istaknuo je da gradska vlast ne zna iskoristiti novac pa je upitno kada će biti obnovljene bolnice u gradu. Kazao je kako je Europska komisija Hrvatskoj na raspolaganje dala čak 1,9 milijarde kuna nakon zagrebačkog potresa je za zdravstvene ustanove
„I to samo za potres od ožujka 2020. godine, dakle ne računajući dodatna sredstva koja su dobivena za potres s epicentrom u Petrinji. Od tog pozamašnog iznosa, Grad Zagreb je za ustanove koje su pod njegovom ingerencijom povukao samo oko 15 milijuna kuna! To znači da će zagrebačke zdravstvene ustanove koje su pod ingerencijom Grada, biti gotove tko zna kada, a trošak njihove obnove past će na gradski proračun. Tako je, zbog nesposobnosti gradske vlasti da iskoristi novac, upitno kada će biti obnovljena Specijalna bolnica za plućne bolesti u Rockefellerovoj ulici, Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež u Kukuljevićevoj, bolnica Sveti Duh, Dječja bolnica Srebrnjak te brojni domovi zdravlja, a obnovu će platiti građani Zagreba“, naglasio je Bernardić.
Jedan zdravstveni holding?
Kaže kako Možemo! ipak nije potpuno nesposoban.
>Bernardić: U tijeku je krađa gradskog novca za čišćenje stabala, pozivam USKOK da ispita stvari
„Koliko čujem iz Ureda za zdravstvo, Grad planira objediniti domove zdravlja u Gradu Zagrebu u jedan zdravstveni holding, ali sve bez ikakve razrade kako bi to trebalo funkcionirati, osim što im je cilj postaviti sebi blisku osobu na čelo i kontrolirati, odnosno namještati javnu nabavu, kao što je to već običaj u Zagrebu. Preko godinu dana nisu uspjeli provesti nabavu za materijal za Dom zdravlja Zagreb Zapad kao i za čišćenje prostorija. Taj Dom ne predstavlja niti četvrtinu tog budućeg zdravstvenog holdinga, ali to ih ne sprječava da ustraju u namjeri stvaranja sustava čak većeg od sustava gradske uprave Grada Zagreba, a svi vide koliko to neuspješno rade“, kazao je Bernardić.
Bolje da se Tomašević drži košarke…
Dodao i da „o organizaciji i sposobnosti zagrebačke vlasti najbolje govori činjenica da novoizgrađena zgrada mikrobiologije u sklopu bolnice Sveti Duh već godinu dana stoji izvan funkcije“. Bolnica je vlasništvu Grada, a gradnju te zgrade je financirao sam Grad,.
„Ali sada već bivša ravnateljica nakon dovršetka radova nije htjela preuzeti dovršene prostore i pustiti ih u funkciju jer, koliko čujem, nije ona određivala koja će se oprema nabaviti i ugraditi. Možda će bivša ravnateljica Svetog Duha biti buduća ravnateljica ovog zdravstvenog holdinga Grada Zagreba, možda gradonačelnik može koju riječ o tome. Za to vrijeme građani Grada Zagreba, a i svi ostali korisnici usluga bolnice, prisiljeni su na nižu razinu zdravstvene skrbi od one na koju imaju pravo i koju su već platili kroz financiranje troškova gradnje i rekonstrukcije u bolnici Sveti Duh. Jedino što kao bivši košarkaš mogu zaključiti, bolje da se Tomašević drži košarke, to mu bolje ide nego vođenje grada“, zaključio je Bernardić.