Ministar zdravstva Vili Beroš u petak je upozorio da se nabavljaju potrebne količine tableta joda, no bit će distribuirane samo u slučaju potrebe, te je ponovio apel građanima ih ne uzimaju samoinicijativno u strahu od radijacije jer imaju opasne nuspojave.
> Predsjednica Ljekarničke komore: ‘Ljudi traže jod u ljekarnama zbog Putinove prijetnje’
> Američka veleposlanica u UN-u: Božjom milošću, svijet je za dlaku izbjegao nuklearnu katastrofu
Ponovio je apel građanima da ni u kojem slučaju samoinicijativno ne uzimaju tablete kalijeva jodida i slične pripravke joda s obzirom na to da mogu potencijalno ozbiljno narušiti vlastito zdravlje.
Upozorio je da tablete joda mogu izazvati opasne nuspojave, baš kao što je to učinila i Hrvatska liječnička komora, a u slučaju nuklearnog incidenta one nisu lijek koji se koristi za cijelo stanovništvo.
Veće doze joda u organizmu mogu izazvati različite poremećaje funkcije štitnjače – hipotireozu, hipertireozu ili blokadu rada štitnjače, a mogu izazvati i jake alergijske reakcije, upozorio je i ministar.
”Korištenje joda samoinicijativno nije adekvatno. Uzimanje joda može biti iznimno opasno, radi se o visokim dozama koje ima niz nuspojava – alergije, upale i mogućnost prestanka rada štitnjače. Čak i liječnici nisu ti koji ordiniraju upotrebu joda jer mi moramo znati točne podatke – meteorološke, količinu i vrstu radijacije… Postoje službe koje se bave zaštitom od zračenja i brinu o svim parametrima”, kazao je Beroš.
HLK upozorava građane na opasne pojave samostalnog uzimanja većih doza joda
Zbog ruskih prijetnji nuklearnim oružjem, u Hrvatskoj je zabilježena povećana potražnja za kupnjom tableta kalijevog jodida. Hrvatska liječnička komora upozorava hrvatske građane da se ove tablete izdaju isključivo na liječnički recept, da je opasno da ih građani sami sebi daju i doziraju te da trenutno ne postoji nikakva zdravstvena potreba za njihovim uzimanjem.
Naime, tablete joda mogu izazvati opasne nuspojave, a u slučaju nuklearnog incidenta one nisu lijek koji se koristi za cijelo stanovništvo. Liječnička komora mora istaknuti da veće doze joda u organizmu mogu izazvati različite poremećaje funkcije štitnjače – hipotireozu, hipertireozu ili blokadu rada štitnjače, a mogu izazvati i jake alergijske reakcije.
Prema protokolima Svjetske zdravstvene organizacije, u slučaju nuklearnog incidenta, kalijev jodid se daje stanovništvu u krugu od 15 ili 20 km od samog incidenta i to u vrlo visokim jednokratnim dozama. Ove tablete tada, zasićujući štitnjaču jodom, time sprečavaju unos radioaktivnog joda u nju. Tablete se daju ciljano djeci, trudnicama i mlađima od 40 godina nakon incidenta, jer kod te populacije u tom slučaju postoji povećana opasnost od razvoja raka štitnjače. Važno je stoga osigurati da, u tom slučaju, najosjetljivije skupine (trudnice i djeca do 18 godina te populacija do 40 godina) dobiju dozu stabilnog joda na unaprijed određenim punktovima.
Glede dodataka prehrani koji sadrže male, nutritivne doze joda (ispod 1 mg), a koji se mogu bezreceptno kupiti u ljekarnama, Komora naglašava da je njihovo uzimanje prije takvih incidenata potpuno besmisleno i beskorisno.
Tekst se nastavlja ispod oglasa