Beroš: ‘Smirivanjem epidemije COVID-19 imamo priliku vratiti fokus na važnost prevencije u očuvanju zdravlja naših građana’

Beroš
Na fotografiji Vili Beroš. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Povodom Svjetskog dana debljine, a nastavno na činjenicu da gotovo dvije trećine odraslih u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu težinu, Ministarstvo zdravstva održalo je prvi sastanak Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Akcijskog plana za prevenciju debljine, izvijestili su iz Ministarstva zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodeći uzroci smrti

‘Smirivanjem epidemije COVID-19 imamo priliku vratiti fokus na važnost prevencije u očuvanju zdravlja naših građana pa tako i u aspektu prevladavajuće prekomjerne težine u našoj odrasloj populaciji. Na tom tragu, u Ministarstvu zdravstva smo osnovali Radnu skupinu koja će sveobuhvatnim, multisektorskim pristupom kontinuirano raditi na Akcijskom planu za prevenciju debljine te dodatno doprinijeti osvještavanju javnosti o važnosti zdravih navika za sprječavanje kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i ostalih kroničnih bolesti koje su vodeći uzrok smrtnosti naših građana’, istaknuo je ministar zdravstva izv. prof. dr. Vili Beroš.

> Zabrinjavajuća statistika Eurostata: Polovica Europljana pati od prekomjerne težine, Hrvati među najdebljima

Raširena stigmatizacija

Spomenuta Radna skupina okuplja istaknute hrvatske stručnjake i znanstvenike koji se bave različitim aspektima prevencije i liječenja debljine pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Sanje Musić Milanović koja je tim povodom izjavila: ‘Važno je da svi osvijestimo kako je debljina važan zdravstveni, a ne estetski problem te da kao društvo stvorimo pretpostavke za rano uočavanje, prevenciju i liječenje debljine, pritom imajući na umu socioekonomsku podlogu u nastanku debljine, raširenu stigmatizaciju debljine te potrebu za multisektorskim djelovanjem’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogođena i djeca

Sve su to razlozi za ubrzano djelovanje na području prevencije prekomjerne tjelesne mase koja pogađa gotovo svakog drugog muškarca dok od većih problema s debljinom pati gotovo svaki četvrti muškarac i žena u Hrvatskoj. Jednako zabrinjavajući podatak je da svako treće dijete u dobi od 8 do 8,9 godina ima povećan rizik da i u odrasloj dobi ima problem prekomjerne tjelesne težine.

‘Ovaj veliki javnozdravstveni problem prisutan je u svim državama članicama Europske unije, no ipak najveći udio odraslih s prekomjernom tjelesnom masom zabilježen je u Hrvatskoj i Malti što je podatak s kojim se ne želimo miriti. Previše smo izgubili naših građana uslijed kroničnih bolesti povezanih s debljinom koje su se, u kombinaciji s COVID-19, pokazale kobnima. Stoga smo odlučni, u zajedničkom djelovanju te udruživanju cjelokupnog know-how-a, prevencijom smanjiti rizik od debljine kod mlađe populacije, a starije građane podsjetiti na zdrave navike koje i sam često gubim iz vida u stresnoj svakodnevici’, zaključuje ministar Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.