Gazprom, kompanija pod državnom kontrolom i važan dobavljač energenata za Europu, unatoč čestim političkim sporovima, mogla bi u srijedu dobiti’ formalnu obavijest o utvrđenim činjenicama’ od europske povjerenice za tržišno natjecanje Margrethe Vestager, rekao je jedan izvor za Reuters.
Više od dvije godine nakon što je Bruxelles pokrenuo istragu o Gazpromu, taj potez dolazi svega tjedan dana nakon što je nova europska povjerenica za tržišno natjecanje kaznila američkog tehnološkog diva Google zbog zlouporabe tržišne snage, nakon što su njezini prethodnici oklijevali to učiniti pet godina.
Gazprom odbija spustiti cijene za istočnu Europu
Izvor blizak ruskoj tvrtki rekao je da je Gazprom oduvijek želio naći sporazumno rješenje tako da službeni prigovor “neće biti dobrodošao potez”.
Gazprom je pokušao riješiti slučaj prošle godine, nudeći ustupke prethodnicima Vestager, međutim pregovori su zapeli zbog Gazpromovog odbijanja da smanji cijene za istočnoeuropske kupce.
Ruski gigant, s godišnjom prodajom vrijednom otprilike 100 milijardi dolara, opskrbljuje EU s oko 30 posto potrebnog prirodnog plina. Pod istragom se nalazi od rujna 2012., uključujući i ometanje protoka plina prema Europi.
Izvor: narod.hr\h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.