Zamjenik ruskog premijera i bivši ministar energetike Aleksandar Novak je kazao da su u Rusiji uvjereni kako će projekt izgradnje rusko-njemačkog plinovoda Sjeverni tok 2 biti završen. Do njegovog završetka ostalo je još 5% izgradnje, a problemi su nastali nakon što je SAD uveo sankcije.
Potezi administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa 2019. godine natjerali su švicarskog partnera na povlačenje iz projekta, no on se ipak nastavio u veljači ove godine. Ovaj rusko-njemački plinovod je u središtu diplomatskih sukoba između SAD-a i Europe već neko vrijeme, a kritičari njegove izgradnje pozivaju na zaustavljanje dovršavanja zbog postupanja Rusije prema nedavno zatvorenom ruskom političaru Alekseju Navaljnom.
Trump 2018.: Njemačka je zarobljenik Rusije
Bivši američki predsjednik Donald Trump je 2018. godine tijekom posjeta Bruxellesu oštro kritizirao Njemačku okomivši na plinovod Sjeverni tok 2 zbog čega je rekao da je Njemačka postala zarobljenik Rusije.
“Moram reći da je jako tužno kada Njemačka sklapa veliki naftne i plinske dogovore s Rusijom, a od nas se očekuje da je štitimo od Rusije, dok oni svake godine plaćaju milijarde Rusiji”, rekao je Trump tijekom sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
>Merkel u tajnosti nudila Trumpu milijarde za LNG u zamjenu za rusko-njemački plinski tok
“Njemačka je pod potpunom kontrolom Rusije. Rusija se bogati na Njemačkoj, ona je zarobljenica Rusije”, dodao je Trump, koji je u Bruxelles doputovao na summit NATO-a.
Dodao je Njemačka skoro 70 posto svoje energije dobija iz Rusije te spomenuo ulogu bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schroedera u ruskom plinskom biznisu.
Prijepori oko plinovoda i u EU
Da ovaj plinovod ima i veliki geopolitički značaj pokazuje činjenica da se s njegovom izgradnjom ne slažu svi u Europi. Osim što su protiv njega tradicionalno Poljska i Ukrajina, koje se protive jačanju moći Rusije, protiv njegove izgradnje je jedno vrijeme bila i Francuska.
S druge strane, na njegovu izgradnju inzistirala je Njemačka, a na stranu Njemačke stala je Europska komisija te u zadnji trenutak i Francuska.
Inače, Europska komisija je svojedobno zaustavila projekt Južni tok koji je trebao dopremiti ruski plin preko balkanskih država. Taj je projekt podržavala bivša hrvatska premijerka i predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.