Polaganje cijevi na danskom dijelu trase kontroverznog i zamalo dovršenog rusko-njemačkog plinovoda Sjeverni tok 2 nastavljeno je ovih dana i trebalo bi biti dovršeno do kraja travnja, javljaju njemački mediji. Njemačke vlasti i dalje inzistiraju na dovršetku izgradnje tog plinovoda, unatoč američkim sankcijama koje ga pokušavaju zaustaviti.
Novi predsjednik njemačke vladajuće stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU) Armin Laschet prošloga je tjedna izjavio da Njemačka ne smije odustati od Sjevernog toka 2 u znak prosvjeda protiv ponašanja Rusije u slučaju Alekseja Navaljnog.
No, iako se svi vodeći njemački političari – od kancelarke Angele Merkel i predsjednika države Frank-Waltera Steinmeiera do novog šefa CDU-a Lascheta i SPD-ovih političara u Vladi i Bundestagu – tvrde da je Sjeverni tok 2 privatni ekonomski, a ne državni projekt, te da država slijedom toga nema što odlučivati o njegovu zaustavljanju zbog (geo)političkih razloga, jedan potez njemačke vlade pokazuje suprotno.
Već se pisalo o tome kako je njemačka vlada ljetos u tajnosti ponudila tadašnjoj administraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa da će uložiti milijardu eura u LNG terminale za uvoz američkog ukapljenog plana, a zauzvrat traži da se ne uvode američke sankcije protiv Sjevernog toka 2.
Njemački predsjednik ustvrdio da duguju Rusiji plinski tok
Sada je objavljen i dokument o tom pokušaju tajnog sporazuma o kupnji mira za ruski plinovod i ta bi objava mogla pokrenuti skandal za Merkeličinu vladu, ali i SPD-ova ministra fnancija Olafa Scholza, koji je pisao ponudu Amerikancima, prenosi Večernji list. Novinar tabloida Bild Julian Roepcke naziva tu ponudu korupcijom jer njemačka vlada, zaobilazeći parlament, nudi milijardu eura poreznih obveznika Trumpovoj vladi, od koje također traži da zaobiđe proceduru u Kongresu, a sve s ciljem od kojega u konačnici najveću korist ima Putinov režim.
Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier ovih je dana, u intervjuu za Rheinische Post, branio projekt Sjevernog toka 2 tvrdnjom da su dobri energetski odnosi jedan od posljednjih mostova koji Putinovu Rusiju spajaju s Europom. Također je ocijenio da Njemačka praktički duguje Rusiji Sjeverni tok zbog nacističkih zločina u 2. svjetskom ratu.
Na to je reagirao ukrajinski veleposlanik u Berlinu Andrij Melnyk koji je kazao: “upitni povijesni argumenti izazvali su čuđenje i indignaciju u Ukrajini”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.