Nakon što je u četiri godine, od 2010. do 2013. kvarnerski turizam ostvario visok rast od 14 posto, u prvih devet mjeseci 2014. rezultat je za 1 % slabiji nego prošle godine.
Kvarner je tako od siječnja do rujna posjetilo 2 095 943 turista, što je za 30-ak tisuća manje turista nego 2013. Inozemni turisti dominiraju s 90 % dolazaka i 92% noćenja. U istom je razdoblju na Kvarneru ostvareno 11 769 116 noćenja, što je 3 posto manje nego u 2013.
Turistički rezultati se dosta razlikuju po pojedinim podregijama, pa su tako Opatijska rivijera i riječko područje zabilježili dobre rezultate.
U razdoblju od siječnja do rujna najsnažniji rast dolazaka i noćenja turista, i to od čak 17 posto, imalo je riječko područje, a na drugom mjestu nalazi se Opatijska rivijera, s povećanjem dolazaka od 2 posto u odnosu na lanjsku godinu. Blagi rast u noćenjima od 1 posto imao je Cres koji je posjetilo 106 282 turista.
“Usprkos izuzetno lošem vremenu tijekom ovogodišnje sezone, a koje se na Kvarneru nastavilo i u rujnu, turistički dolasci u prvih devet mjeseci ove godine gotovo su na razini lanjskih. Razlog nešto slabijih rezultata leži u strukturi smještaja gdje značajno dominiraju privatni smještaj i kampovi, a udio hotelskog smještaja iznosi tek 13%. Prve dvije navedene vrste smještaja vrlo su osjetljive na vremenske prilike te gost ima mogućnost otkazati smještaj u zadnji tren ili otići ranije od planiranog i to bez ikakvog troška. Pored toga, radi se o destinaciji gdje 70 posto tržišta čine susjedne zemlje, što također gostima olakšava otkazivanje bookinga” – naglasila je direktorica TZ Kvarnera dr. sc. Irena Peršić Živadinov, dodajući kako je vrijeme u rujnu bilo toliko loše da su kampovi na Rabu i Crikveničkom području imali poplave.
Osim loših vremenskih uvjeta, na slabiji rezultat utjecalo je repozicioniranje nekih hotela i njihov prelazak u viši tržišni segment. Otok Rab, koji je izrazito autobusna destinacija, zabilježio je pad dolazaka i noćenja od 5 %, a razloge za to treba potražiti u činjenici da je skoro 50 % ugovorenih tura autobusera, tj. više od 200 već ugovorenih autobusnih putovanja otkazalo ugovorene autobusne ture zbog uvođenja PDV-a od 25 posto. Krk, koji drži 30 % kvarnerskih kapaciteta i stoga najjače utječe na ukupan rezultat, ima u ovom razdoblju pad od 2 % dolazaka i 3 % noćenja.
“Već sada znamo da i iduće godine nema praznika u Njemačkoj do kraja srpnja i problem srpanjske rupe koji je ove godine bio vrlo izražen, moramo rješavati s ponudom prilagođenom tržištima koja u tom periodu mogu doći na Kvarner. Na primjer prilagođavanjem ponude tj. uvođenjem posebnih obiteljskih paketa i u hotelima i u drugom smještaju, cjenovno prilagođenih i namijenjenih tržištima poput Češke, Mađarske, Slovačke i Poljske. Uz to, potrebno je nastaviti sa brandiranjem koje Turistička zajednica Kvarnera već provodi i na taj način stvarati motive dolaska tijekom cijele godine” – rekla je Irena Peršić Živadinov dodajući da je uočen i pad domaćih gostiju, što je logična posljedica dugogodišnje gospodarske krize.
Kvarner inače ima 18 % udjela u turizmu Hrvatske.
Izvor: Narod.hr/Seebiz.eu
Photo: Ronnie Macdonald
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.