Nakon što je udruga U ime obitelji zatražila od predsjednika Vlade, g. Andreja Plenkovića, ministra pravosuđa, g. Dražena Bošnjakovića te ministra unutarnjih poslova, g. Davora Božinovića da u najkraćem roku osiguraju prekid cenzure koju u Republici Hrvatskoj provodi društvena mreža Facebook i kroz sustav lažnih prijava moderira i upravlja društvenu raspravu o ulozi Hrvatske u ratu u BiH, stigao je prvi odgovor.
UiO Vladi: zatražite od Facebooka da prestane cenzurirati hrvatske građane
Ministar Božinović za Direktno tvrdi kako ne može ništa napraviti u okolnostima kad strana kompanija Facebook, koja radi prema hrvatskim zakonima, vrši cenzuru na temelju lažnih prijava i sprječava da se u društvenoj raspravi iznose argumenti u korist Hrvatske.
“Nismo u mogućnosti utjecati na rad društvenih mreža osim u slučajevima kada bi objavljeni sadržaji bili predmet kriminalističkog istraživanja, odnosno ukoliko postoji sumnja da su ispunjeni elementi prekršaja ili kaznenog djela, a sukladno pozitivnim pravnim propisima Republike Hrvatske”, navodi se, između ostaloga, u odgovoru MUP-a.
U ime obitelji upozorava kako posljednjih dana stižu prigovori brojnih intelektualaca, uglednika, medija, pravnih osoba i hrvatskih građana koji na ovoj društvenoj mreži izražavaju legitiman stav da je haaška presuda nepravedna te da nije utemeljena na činjenicama, što je i pozicija hrvatske Vlade i Sabora.
“Razlog cenzure leži u činjenici da se zadnjih dana preko ove društvene mreže intenzivno iznose povijesno-pravne činjenice o izrazito pozitivnoj ulozi koju su u ratu u BiH odigrali Republika Hrvatska i njezine Oružane snage, Hrvatska Republika Herceg-Bosna i Hrvatsko Vijeće Obrane, a onda i general-pukovnik Slobodan Praljak kao načelnik Glavnog Stožera HVO-a”, navodi se u dopisu U ime obitelji.
Brisanjem objava hrvatskih građana koji se ne slažu s presudom i izražavaju vjeru u nevinost generala Praljka i ostalih članova “šestorke” Facebook krši hrvatske zakone i Ustav, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
U ime obitelji je upozorila i na činjenicu da osim građana Republike Hrvatske ista cenzura još u većoj mjeri pogađa Hrvate u Bosni i Hercegovini.
“Očekujemo od vas da hitno zatražite od Facebooka da poštuje hrvatske zakone pod kojima posluje u Hrvatskoj i prekine cenzuru, koja je posljedica ili lažnih prijava ili politizacije Facebooka”, zaključuje se u dopisu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/direktno
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.